Komatsu potřebu bagr

Vodárny Kladno - Mělník hledají další zdroj,kvůli budoucímu nedostatku i rozvoji

Mělnické Vtelno (Mělnicko) 7. září (ČTK) - Vodárny Kladno - Mělník (VKM) hledají další zdroj vody, zjišťují možnosti jejího využití z lokalit u Labe či Vltavy. Důvodem je budoucí částečné vyčerpání kapacity současných zdrojů, na které má dopad i klimatická změna, a také rozvoj regionu. S postupným navýšením zásobování pomáhá například na Kladensku i pražský zdroj Želivka. Pro zcela nový se nyní dělá první z potřebných studií. Přesné místo společnost zatím kvůli možným spekulacím s pozemky neupřesnila. Do budoucna by měla vzniknout nová soustava vrtů na několika kilometrech poblíž řeky. Hodnota investice je nyní odhadována přibližně na jednu miliardu korun, řekl dnes novinářům ředitel VKM Josef Živnůstek. VKM zajišťují zásobování pro přibližně pětinu obyvatel Středočeského kraje.

První ze studií proveditelnosti by podle Živnůstka měla být hotová v příštím roce. O rok později pak vedení vodáren předpokládá vyhodnocení dalších studií a začátek projektování. Zatímco nyní je roční kapacita zásobovací soustavy bez posilujících pražských zdrojů zhruba 15 milionů kubických metrů vody, je třeba ji do budoucna zvýšit na zhruba 21 milionů kubických metrů vody. Vodárny daly pro nadcházející roky příslib k zásobování 57.000 lidí v nových domech, důvodem je značný zájem o výstavbu v regionu na sever od Prahy. "A předpokládáme, že ještě na dalších 15.000 obyvatel přijdou v nejbližších dvou letech žádosti," uvedl Živnůstek.

Místa u řek vybrali odborníci, protože se jedná o jedinou možnost, kde bude dostatečná kapacita zdrojů. Poblíž břehů jsou místa, kde jsou v podzemí pískovce fungující jako filtry, což usnadní i úpravu vody na pitnou.

VKM zkoumalo i jiné možnosti, ale například kladenské důlní vody by nedostačovaly. Navíc obsahují vysoké množství těžkých kovů, jejichž odstranění by bylo velmi drahé. Uvažovaný zdroj u Všetat na Mělnicku se ukázal jako příliš malý. Dál pokračuje prověřování možnosti převedení vody z Berounky do vodní nádrže Klíčava.

Hlavní zdroje vody jsou pro VKM v Mělnické Vrutici, dále vodní nádrž Klíčava, vrt Liběchovka na Mělnicku a lokalita Stříbrník na Mšensku. Stále ve vyšším množství doplňuje voda přivedená ze Želivky. Ve středních Čechách nyní žije asi 1,4 milionu obyvatel, před 20 lety to bylo zhruba o 300.000 obyvatel méně.