Cime 2 kvartál 2024

Vodárny Hradec zahájí dvě stavby na Vodárenské soustavy východní Čechy

Hradec Králové 26. dubna (ČTK) - Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové dnes oficiálně zahájí dvě důležité stavby na Vodárenské soustavě východní Čechy. První z nich je výměna dožilého potrubí zásobujícího vodou hlavní hradecký vodojem ve čtvrti Nový Hradec Králové. Druhou stavbou je rozšíření kapacity vodojemu v Bohuslavicích, který zásobuje vodou 16 obcí na hranici okresů Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou.

Vodárenská soustava východní Čechy vznikla v minulých desetiletích a propojuje vodárny v Náchodě, Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Potrubí propojuje region a zásobuje pitnou vodou zhruba půl milionů lidí. Například na Hradecko soustava převádí kvalitní vodu z Polické křídové pánve na Náchodsku.

Jednotlivé vodárny pečují o svou část soustavy a investují do ní. Bohuslavický vodojem, který patří hradeckému VAKu je současně dělicím prvkem mezi náchodskou a královéhradeckou částí soustavy. Potrubím do vodojemu Nový Hradec teče voda z úpravny vody na řece Orlici v Hradci Králové ve čtvrti Slezské Předměstí. Úpravna je jedním z klíčových zdrojů vody celé soustavy.