Mercedes

Vlastník léta opuštěného staveniště v Ústí n. L. jedná o prodeji či pronájmu

Ústí nad Labem 30. ledna (ČTK) - Vlastník léta opuštěného staveniště v centru Ústí nad Labem jedná se zájemci o jeho prodeji či pronájmu. Zástupce firmy Udes, která parcely vlastní, Radek Neymon dnes ČTK řekl, že se společnost nebrání ani jednání s městem. Primátor Petr Nedvědický (ANO) uvedl, že by musel vlastník přijít s rozumnou nabídkou, o odkup má však samospráva podle jeho slov zájem. Neymon doplnil, že se zájemci díky medializaci ozývají firmě sami od sebe. Kolik jich je ani jakou cenu by si firma představovala za pronájem či odkup utržit, odmítl komentovat.

"Jednáme se všemi zájemci. Bude záležet na vůli nájemce či kupce, jak rychle se dohodneme," sdělil Neymon. Lidmi přezdívaná 'díra' je ve městě asi 14 let. Na místě obehnaném plotem je rozestavěné parkoviště, které má dvě podzemní patra. Jedno z nich je podle zjištění ČTK zatopené. Původně byl na pozemcích park.

V roce 2021 město oznámilo, že má záměr od letošního roku zvýšit o pět procent koeficient pro platbu daně z nemovitosti u problémových staveb. Mezi uvažovanými objekty byl společně s tzv. jámou ještě hotel Máj, který léta chátrá. "Je to snaha vést majitele nemovitostí tím směrem, aby tam jednak bylo čisto a uklizeno a aby nehyzdily veřejný prostor," řekl tehdy Nevědický. Mluvčí města Romana Macová dnes ČTK informovala, že daň zůstává beze změn. "Vedení na záměru zvýšení pracovalo a návrh na úpravu daně z nemovitosti byl předložen Ministerstvu vnitra ČR k připomínkám," uvedla mluvčí. Ministerstvo podle ní odmítá vymezená místa s vyšším koeficientem daně z nemovitosti podpořit.

Před třemi lety končilo firmě stavební povolení. Společnost však zahájila těsně před uplynutím lhůty stavební práce, čímž se ze zákona povolení ke stavbě prodloužilo. Práce spočívaly v drobných opravách oplocení a zakrytí některých částí staveniště plachtami. Podle vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu na ústeckém magistrátě Romany Filáčkové by musel vlastník upustit od svého záměru, aby o stavební povolení přišel.

Opoziční uskupení PRO! Ústí před komunálními volbami sbíralo podpisy pro vyhlášení referenda. Chtěli, aby v něm lidé rozhodli o případném vyvlastnění staveniště. Sběr podpisů hnutí pozastavilo, chce v něm ale pokračovat. "My jsme věděli, že vlastník to ve skutečnosti zkouší prodat, ale za nehorázné peníze. Prodává to jak s projektem, tak se stavebním povolením, které se nám ale zdá, že je už skoro nelegální," uvedl opoziční zastupitel Richard Loskot (PRO! Ústí). Ideální by podle něj bylo, aby 'díru' koupilo město a na místě staveniště vzniklo opět veřejné prostranství.