Komatsu potřebu bagr

Vláda zřejmě vyhlásí druhé kolo výběru šéfa nového Nejvyššího stavebního úřadu

Praha 19. listopadu (ČTK) - Vláda v demisi v pondělí patrně vyhlásí druhé kolo výběru předsedy nového Nejvyššího stavebního úřadu (NSÚ), který má vzniknout k 1. lednu. Vyplývá to z materiálu, který na pondělní jednání předkládá úřad vlády. V prvním kole se místo nepodařilo obsadit. Úřad podle dohody ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) s budoucí vládní koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN vznikne provizorně jako součást ministerstva pro místní rozvoj (MMR), uvedl ve čtvrtek deník E15.

NSÚ bude ústředním správním úřadem ve věcech územního plánování, stavebního řádu a vyvlastňování. Sídlit bude v Ostravě a povede ho předseda, kterého jmenuje a odvolává vláda. Šéf NSÚ má do 60 dnů od jmenování předložit návrh první systemizace služebních a pracovních míst úřadu. "Vzhledem k tomu, že v prvním kole výběrového řízení na předsedu NSÚ nebylo služební místo obsazeno, první kolo výběrového řízení se ruší," stojí v návrhu, který projedná vláda.

Ve výběrové komisi pro druhé kolo by měli být podle návrhu Dostálová, viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček, bývalý poslanec Martin Jiránek (Piráti) a náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Vokáč. "Jednoho ze tří nejvhodnějších žadatelů vybraných výběrovou komisí, popřípadě z úspěšných žadatelů, navrhne předseda vlády jmenovat," uvádí návrh.

Budoucí vládní koalice podle Dostálové ustoupila od požadavku na úplné odložení účinnosti nového stavebního zákona. "Chce zachovat Nejvyšší stavební úřad a Spe­ciální stavební úřad pro vyhrazené stavby," řekla E15 Dostálová. Novela by měla posunout účinnost vzniku státních stavebních úřadů pouze na úrovni krajů," dodala. Na MMR bude NSÚ vytvořen provizorně kvůli pravděpodobnému rozpočtovému provizoriu.

NSÚ se 400 zaměstnanci má být státní institucí zastřešující nové krajské stavební úřady v podobném modelu jako u Finanční správy. Stavební úřady mají podle zákona postupně přejít pod stát, zhruba polovina z nich má skončit úplně, stejně jako tisíce dosavadních zaměstnanců. Takový model se však nové vládě nelíbí. "Vadí nám státní stavební úřady na krajské úrovni. Ty v sobě integrují mno­ho dalších orgánů státní správy a generují nepřijatelně masivní úřednickou strukturu," řekl pravděpodobný budoucí ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Podle končící vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) má nový stavební zákon zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt. Odpůrci zákona ale tvrdí, že státní správa se vzdálí občanům a stavební řízení se zkomplikuje. Zákon nabyde účinnosti v polovině roku 2023, některé změny mají začít platit od počátku příštího roku. K odložení účinnosti nového stavebního zákona vyzvaly Asociace krajů a Sdružení místních samospráv.