Cime 1 kvartál 2024

Vláda: Za pozemky pod přivaděči vody dá stát do roku 2027 přes 130 mil.Kč

Praha 5. listopadu (ČTK) - Ministerstvo zemědělství dá do roku 2027 na vypořádání majetkových vztahů pod přivaděči vody na Rakovnicko 133 milionů korun. Dnes to schválila vláda spolu s trasou pro tyto přivaděče, informovalo ministerstvo.

"Na Rakovnicku, které je dlouhodobě sužované suchem, pomohou situaci zlepšit nová vodní díla: přehrada Kryry a menší vodní nádrže Senomaty a Šanov. Plánované přivaděče vody pak budou v regionu dopravovat vodu z oblastí, kde je jí dostatek, do míst, která jsou sušší. Zajistí dostatečný průtok ve vodních tocích, umožní odběry vody pro závlahy a pomohou s prvotním napuštěním přehrady Kryry," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Přivaděče vody se budou budovat z Ohře do nádrže Vidhostice a následně z nádrže do Rakovnického potoka včetně přípojky z budoucí přehrady Kryry. Přivaděče by měly začít fungovat v roce 2030.

Aktuálně se v rámci boje proti suchu stát zabývá stavbou šesti přehrad - Senomat, Šanova a Kryr ve středních Čechách a na Ústecku, dále Nových Heřminov na Bruntálsku, Vlachovic ve Zlínském kraji a Skaličky na Bečvě, která je na hranici Olomouckého a Zlínského kraje.