Komatsu potřebu bagr

Vláda schválila výstavba strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně

Praha 27. července (ČTK) - Vláda na dnešním jednání schválila podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) přípravu a výstavbu strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně. Jde o plochu s rozlohou zhruba 400 hektarů minimálně využívaného záložního armádního letiště. Majitelem je ministerstvo obrany, které by pozemky mělo převést na Plzeňský kraj. Na místě by mohla vzniknout továrna na výrobu baterií do elektromobilů, takzvaná gigafactory. Vyplývá to z informací ČTK. Automobilka Škoda Auto dnes potvrdila, že se tato lokalita jeví jako ideální na území ČR a má velký potenciál zařadit se do finálního výběru možné lokace pro gigafactory.

Kraj by měl být koordinátorem a zřizovatelem parku. Na přípravě se mají podílet mimo jiné i ministerstva průmyslu, životního prostředí nebo dopravy. Počítá s demolicí letištní infrastruktury a přípravou strategické rozvojové zóny. Odhadované náklady včetně přípravy podnikatelského parku činí devět miliard korun v následujících čtyřech letech.

Část nákladů je podle MPO určena na investice s přesahem do dopravní obslužnosti a dalších nákladů okolních obcí. "Další část nákladů by byla nedílnou součástí vzniklé průmyslové zóny, a proto by byla hrazena z programu určenému na přípravu velkých lokalit včetně infrastruktury – Smart Parks for the Future," uvedlo ministerstvo.

O výstavbu továrny na výrobu baterií pro elektromobily má největší zájem německá automobilka Volkswagen (VW). Plzeňský kraj dříve uvedl, že automobilka počítá s investicí až 120 miliard korun a zaměstnala by až 4500 lidí. Pro svůj záměr se rozhoduje mezi Českem, Maďarskem a Polskem.

"Na základě našich interních vyhodnocení se tato lokalita jeví jako ideální na území ČR a má velký potenciál zařadit se do finálního výběru možné lokace pro gigafactory koncernu Volkswagen ve střední a východní Evropě. Domníváme se, že dnešní rozhodnutí vlády ČR je předpokladem pro to, aby bylo dosaženo všech plánovaných milníků a představuje také jistotu plánování do budoucna," řekl ČTK člen představenstva automobilky Škoda Auto Martin Jahn. Finální rozhodnutí lze očekávat v horizontu několika měsíců.

MPO dnes upozornilo na to, že plánovaný projekt obnovy prostranství nevyužívaného letiště umožní využití i k jiným projektům než z automobilového průmyslu. "Spolupráce s významnými technologickými partnery, kteří by se zde mohli usadit, slibuje výrazný ekonomický přínos a nová pracovní místa v ekologické výrobě s vysokou přidanou hodnotou," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).