Komatsu potřebu bagr

Vláda schválila 680 milionů Kč na justiční areál v Českých Budějovicích

Vimperk (Prachaticko) (ČTK) - Ministerstvo spravedlnosti získá 680 milionů korun na výstavbu justičního areálu v prostoru bývalých Žižkových kasáren v Českých Budějovicích. Stát zatím pro program rozvoje justičních sídel vyčlenil celkově 5,7 miliardy korun. Významná část z těchto peněz má pokrýt výstavbu dlouhodobě plánovaného justičního areálu v Ústí nad Labem, která se ale protahuje. Navýšení finančních prostředků programu podpořila dnes vláda na schůzi v jihočeském Vimperku, vyplývá z výsledků jejího jednání.

Chátrající českobudějovické kasárny Jana Žižky, v nichž ministerstvo už od roku 2012 zvažuje zřízení justičního areálu, navštívil v lednu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). O využití brownfieldu jednal se svými stranickými kolegy hejtmanem Martinem Kubou a primátorkou Dagmar Škodovou Parmovou.

V předkládací zprávě k aktuálnímu návrhu ministerstvo uvedlo, že výstavba justičního areálu v Českých Budějovicích je "ve vysokém stadiu připravenosti" a že je vydané stavební povolení. Po rozhodnutí vlády o navýšení peněz bude podle úřadu možné ještě letos zahájit zadávací řízení na zhotovitele stavby.

Výstavba areálu podle ministerstva komplexně řeší fungování jihočeské justice, a to včetně možnosti zrušit pobočku krajského soudu v Táboře. "Konečným efektem rekonstrukce objektů bývalých Žižkových kasáren by bylo celkové zjednodušení organizace jihočeských soudů a zajištění řádného fungování Okresního soudu v Českých Budějovicích, Krajského soudu v Českých Budějovicích, Okresního státního zastupitelství v Českých Budějovicích i Okresního soudu v Táboře. Současně by zde své pracoviště mělo i ministerstvo spravedlnosti, které bude zároveň investorem celé investiční akce," napsal úřad.

Českobudějovický okresní soud nyní kvůli nedostatku prostor sídlí na třech adresách. Zatímco jeho civilní úsek nebo podatelna fungují na Lidické třídě, trestní a opatrovnické oddělení je v budově krajského soudu na Zátkově nábřeží. Část spisového archivu se pak musela přesunout do Trhových Svinů. "Činnost soudu na třech pracovištích je organizačně náročná, nepružná a neefektivní. Způsobuje komplikace účastníkům řízení i veřejnosti a v neposlední řadě je ekonomicky nevýhodná," konstatoval úřad.

V novém areálu by mělo vzniknout 2297 čtverečních metrů kancelářských ploch pro 180 pracovníků a také 19 jednacích síní. Ministerstvo počítá s rekonstrukcí dvou budov a s jednou novostavbou.

Po vzniku justičního areálu by bylo možné prodat současnou budovu okresního soudu na Lidické třídě a také dvě soudní budovy na náměstí Mikuláše z Husi v Táboře, přičemž průzkum z předloňského roku odhadl tržní ceny nemovitostí nejméně na 64 milionů korun. U údržby objektů předpokládá ministerstvo úspory nákladů 200 milionů Kč ročně, dalších 2,2 milionu by se mělo ušetřit po zúžení personálu o řidiče, údržbáře a tři příslušníky justiční stráže.