Komatsu potřebu bagr

Vláda projedná návrh na rekonstrukci budovy naproti Strakově akademii

Praha 8. října (ČTK) - Ministerstvo financí by mělo zrekonstruovat do roku 2028 za zhruba jednu miliardu korun administrativní budovu na pražském nábřeží Edvarda Beneše naproti Strakově akademii, kde sídlí úřad vlády. Budovu v současnosti spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a kvůli bezpečnosti Strakovy akademie ji není možné převést na soukromé subjekty. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Materiál má ČTK k dispozici. Rekonstrukce by měla začít v roce 2024.

"Budova nábř. E. Beneše 627 byla ÚZSVM převzata ve velmi špatném stavebně-technickém stavu, který neumožňuje okamžitou dislokaci. Budova je památkově chráněna a vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci...Případné zcizení budovy může zapříčinit vznik rizika ohrožení bezpečnosti samotného objektu Strakovy akademie, předsedy vlády ČR a celého kabinetu, vzhledem k tomu, že předseda vlády má přímo naproti budovy premiérský vjezd do objektu Strakovy akademie a hlavním vchodem do objektu vcházejí všichni ministři vlády ČR. V případě, že by budova byla převedena do rukou soukromého vlastníka, stává se bezpečnostně nekontrolovatelnou," uvádí mimo jiné materiál. Budovu ÚZSVM získal od Městského státního zastupitelství v Praze.

Rekonstrukce budovy by měla také uvolnit v budoucnu místa pro úředníky, kteří jsou v současnosti v komerčních nájmech. Plány počítají s tím, že po rekonstrukci se uvolní budova v pražské Vladislavově ulici, kam by se mohli přesunout z komerčních nájmů pracovníci finanční správy. "Jednou z možností takovéto redislokace je ukončení nájemního vztahu Generálního finančního ředitelství v nestátní budově Na Pankráci č.p. 1685, kde je ročně hrazeno nájemné převyšující 16 milionů korun," uvádí materiál.

Záměry Úřadu vlády dále počítají s tím, že v administrativní části zrekonstruované budovy budou umístěni zaměstnanci sekce lidských práv, sekce legislativní rady vlády, odboru evropské komunikace, správce objektu a ICT.

Ve zrekonstruovaném secesním sále by pak měl vzniknout reprezentativní prostor pro pracovní jednání a tiskové konference. Sály budou podle návrhu využity například pro konference a semináře se zahraniční účastí, které se zatím konají v komerčně pronajímaných sálech po Praze.