Komatsu potřebuju Bagr

Vláda obnoví činnost rady pro energetickou a surovinovou strategii

Praha 14. července (ČTK) - Vláda se s hejtmany domluvila na obnovení činnosti rady pro energetickou a surovinovou strategii. Novinářům to ve Sněmovně po dnešním jednání se zástupci krajů řekl premiér Petr Fiala (ODS). Kabinet podle Fialy na jednání s hejtmany také potvrdil závazek z programového prohlášení, že kraje dostanou v příštím roce na opravy silnic druhých a třetích tříd šest miliard korun.

Energetika byla podle Fialy vedle dopadů války na Ukrajině klíčovým tématem dnešního jednání. "Kraje mají zájem podílet se na energetické koncepci a zajišťování energetické bezpečnosti," uvedl premiér. Hejtmany informoval o tom, co dělá vláda pro zajištění dostatku surovin pro nejbližší dobu. "Myslím, že žádné pesimistické představy nejsou namístě. Jsem přesvědčen, že potřeby ČR v průběhu příští zimy jsme schopni pokrýt, jakkoliv to bude složité," dodal.

Konkrétním závěrem je podle něj shoda na obnovení rady pro energetickou a surovinovou strategii. "Kde budeme detailně řešit i další rozvoj energetické koncepce včetně obnovitelných zdrojů a toho, co mohou udělat kraje a má a musí udělat stát," uvedl.

Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doplnil, že rada umožní lépe definovat, jaké zdroje chce Česko v budoucnu využívat. "Jestli chceme využívat hodně obnovitelné zdroje, tak v Jihočeském kraji a řadě dalších krajů vidíme, že zdaleka není využitý ten potenciál, který by měl být," řekl.

Hejtmani od kabinetu dostali také příslib ohledně peněz na opravy a rekonstrukce silnic druhých a třetích tříd. Částka se nemá podle Fialy navzdory rozpočtovým potížím snižovat oproti původním plánům. "V návrhu Státního fondu dopravní infrastruktury se počítá na rok 2023 s prostředky ve výši šesti miliard korun," uvedl Fiala.