Komatsu potřebuju Bagr

Vláda o rok prodloužila termín pro prodej Hanáckých kasáren v Olomouci

Praha (ČTK) - Vláda dnes o rok prodloužila termín pro prodej Hanáckých kasáren v Olomouci. Vyplývá to ze závěrů jednání vlády. Podle původního rozhodnutí z roku 2020 se chtěl stát nemovitosti, pro kterou neměl využití, zbavit do konce letošního roku. O nemovitost má zájem Olomoucký kraj, využívat by ji chtěla i radnice krajského města.

Vláda před třemi lety rozhodla o prodeji Hanáckých kasáren jako nepotřebného a nevyužívaného státního majetku. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uspořádal čtyři aukce, ani za minimální kupní cenu 249 milionů korun se ale nepodařilo objekt prodat. Letos začalo nemovitost částečně využívat ministerstvo vnitra v rámci asistenčních center pro uprchlíky z Ukrajiny, objekt proto už nelze označit za nepotřebný pro stát, upozornilo ministerstvo financí v podkladech pro dnešní jednání kabinetu.

"Olomoucký kraj zároveň požádal o bezúplatný převod nemovitostí. ÚZSVM konzultoval tuto žádost s ÚOHS (Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže) a na základě jeho vyjádření je nezbytné, aby Olomoucký kraj žádost doplnil," uvedlo rovněž ministerstvo financí.

Olomoucký kraj chce Hanácká kasárna využívat společně s městem Olomoucí. Radnice by chtěla do budovy Hanáckých kasáren přestěhovat některé své odbory, které nemají vysokou návštěvnost. Do Hanáckých kasáren se má přesunout až 200 úředníků magistrátu a mohly by v nich fungovat také některé sociální služby. Mezi zvažovanými variantami je i mateřská škola či dětská skupina. Olomoucký kraj chce Hanácké kasárny využívat hlavně pro vědu, kulturu a vzdělávání, a to především prostřednictvím Vlastivědného muzea v Olomouci či Archeologického centra Olomouc. V Hanáckých kasárnách by mělo být zřízeno i kreativní centrum, centrum sociálního poradenství, centrum materiální a potravinové pomoci, pobočka Family Pointu a krajské dobrovolnické centrum.

Hanácké kasárny využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdná. Budova má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Původně se uvažovalo o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, které nyní sídlí na více místech Olomouce. Další využití pro státní úředníky by ale podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla. Od loňského jara v části budovy funguje krajské asistenční centrum na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.