husqvarna

Vláda: Nový dotační program rozdělí 150 milionů na nákup zemědělské půdy

Praha 18. května (ČTK) - Nový program Podpora nákupu půdy, v němž bude vyčleněno 150 milionů korun, dnes schválila vláda. Program cílí na malé a střední zemědělce, kteří mohou s jeho pomocí zvýšit podíl půdy, jež vlastní. Po jednání vlády to oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Program bude realizován prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

"Podpora je nepřímá, má pákový efekty, kdy prostřednictvím PGRLF budou dotovány úroky komerčních úvěrů, za které nakoupí zemědělci nestátní zemědělskou půdu," řekl Nekula. Podpora nákupu půdy je podle něj v souladu s vládní koncepcí. Program bude spuštěn 1. června.

Vláda dnes také schválila podporu 810 milionů korun pro zemědělce, kteří se potýkají se zdražováním energií a surovin. Peníze dostanou chovatelé prasat, drůbeže, výrobci mléka nebo pěstitelé jablek a brambor.

Podle dat Českého statistického úřadu v dubnu zrychlil meziroční růst cen zemědělských výrobců 35,3 procenta a byl tak nejvyšší od začátku sledování v roce 1992. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o polovinu, v živočišné výrobě o 17,8 procenta.