Cime 2 kvartál 2024

Vláda: Na stavbu silnic či kybernetickou bezpečnost by mohlo jít 124 mld.Kč

Praha 5. listopadu (ČTK) - Na stavbu a opravy silnic, ekologickou dopravu nebo kybernetickou bezpečnost by mohlo být využito 4,7 miliardy eur (zhruba 124 mld. Kč) v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) EU. Vláda dnes fungování IROP v novém programovém období 2021 až 2027 schválila. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které program spravuje.

Dotační výzvy v novém programovacím období budou spuštěny asi na jaře příštího roku. Předtím musí jednotlivé programy schválit vláda, aby bylo možno finální verze projednat s Evropskou komisí. Největší část peněz z IROP, asi 21,6 miliardy korun, má podle dřívějších informací MMR mířit do městské mobility. Tam se řadí dotace na kolejová vozidla, cyklostezky nebo dobíjecí stanice pro elektromobily.

Hlavním cílem programu je podle MMR posílení regionální konkurenceschopnosti a zlepšení kvality života obyvatel. "Z toho také vyplývá široká škála podporovaných oblastí, a to od regionálních silnic, přes školy, školky, nemocnice, hasiče, zateplování bytových domů, památky nebo elektronizace výkonu veřejné správy," sdělila již dříve ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

IROP bude podle ní podporovat pět základních oblastí. "První jsme nazvali Konkurenceschopnější a inteligentnější Česko, kam patří zejména kybernetická bezpečnost, dále pak Zelenější, nízkouhlíkové a odolné Česko, což bude zaměřeno na nízkoemisní a bezemisní vozidla, Propojenější Česko, kde budeme pokračovat ve výstavbě obchvatů a rekonstrukci silnic druhé třídy, Sociálnější a inkluzivnější Česko, kdy dojde například k další podpoře mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, a konečně Česko bližší občanům, v němž se zaměříme na infrastrukturu pro bezpečnou motorovou dopravu, revitalizaci veřejného prostranství a mnohé další projekty,“ doplnila ministryně.

Proti předchozímu období ubude z IROP 2021 - 2027 podpora zateplování bytových domů, které přechází pod program Nová Zelená úsporám ministerstva životního prostředí. Naopak nově se počítá s podporou regenerace veřejných prostranství obcí a měst, veřejné infrastruktury pro cestovní ruch nebo dílčích aktivit ve zdravotnictví.

IROP v předchozím programovacím období let 2014 až 2020 navazoval na sedm regionálních operačních programů a částečně na Integrovaný operační program 2007 - 2013. Zájemci z něj mohli čerpat asi 145 miliard korun z evropských fondů. K letošnímu září bylo mezi schválené projekty rozděleno 140 miliard a téměř 80 miliard bylo příjemcům proplaceno.