Cime 2 kvartál 2024

Vláda bude v pondělí schvalovat smlouvu ke stavbě části D4

Praha 30. prosince (ČTK) - Vláda na pondělním jednání bude schvalovat návrh koncesionářské smlouvy ohledně výstavbu části dálnice D4 formou PPP projektu. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády a z materiálu, který má ČTK k dispozici. Část dálnice D4 by mělo formou PPP postavit a následně provozovat konsorcium DIVia, které tvoří francouzské firmy Vinci a Meridiam. V soutěži uspělo s nabídkou 16,55 miliardy korun, která představuje čistou současnou hodnotu budoucích plateb za dostupnost nových úseků. V Česku jde o první PPP projekt, kdy dálnici postaví a následně bude provozovat soukromá firma.

Vítězné konsorcium postaví 32 nových kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem, které následně bude 25 let provozovat a udržovat spolu s dalšími už postavenými navazujícími 16 kilometry. Zároveň bude zodpovědné za rekonstrukci a dovybavení stávajících úseků o nové technologie. Stát bude moci při snížení kvality dálnice nebo omezení jízdních pruhů provozovatele pokutovat srážkami z měsíčních splátek. Úseky bude vlastnit stát, který je po 25 letech převezme.

Lhůta pro podání námitek vypršela 21. prosince. Stavba by mohla začít v březnu příštího roku. Předtím by smlouvu podle materiálu měla ještě v únoru schvalovat Sněmovna a následně by měla být smlouva podepsána. Nový úsek dálnice by měl být zprovozněn v říjnu 2024.