husqvarna

Vítkovice a. s. chtějí zdvojnásobit kapitál, vydají nové akcie až za 133 mil.Kč.

Ostrava 25. listopadu (ČTK) - Společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro některé dceřiné společnosti ze skupiny Vítkovice ostravského podnikatele Jana Světlíka, chce zdvojnásobit svůj základní kapitál až na 265,6 milionu korun. Využije k tomu vydání nových, desetikorunových akcií v počtu přes 13 milionů kusů. Informoval o tom dnes web www.newstream.cz. Získané prostředky chce podle něj firma použít k úhradě svých závazků, posílení financí na další rozvoj a pro celkovou stabilizaci.

Proces úpisu nových akcií začne zhruba v polovině ledna 2022 a akcionáři o něm budou samozřejmě informováni, řekla serveru mluvčí firmy Eva Kijonková. "Nebudeme nuceni kvůli závazkům prodávat nemovitý majetek. Naopak na něm budeme schopni rozvíjet připravené developerské projekty. Ty jsou budoucností Vítkovic," uvedl předseda představenstva Vítkovice, a. s. Rodan Broskevič.

Nové, desetikorunové akcie mohou podle něj upisovat všichni nynější akcionáři. Minimálně se musejí upsat akcie v hodnotě zhruba 66,4 milionu korun. Pokud by akcionáři tuto minimální částku nebyli ochotni za akcie společnosti zaplatit, nebude zvýšení kapitálu uskutečněno, píše web. V současné době – po nedávné dražbě nevyzvednutých akcií firmy – činí počet akcionářů asi 3000. Před dražbou jich bylo 45.000.

Společnost Vítkovice, a. s., se po předloňském zisku 162,8 milionu korun dostala v roce 2020 do ztráty 111 milionů korun. Firma, která zastřešuje služby pro některé dceřiné společnosti ze skupiny Vítkovice ostravského podnikatele Jana Světlíka, loni vytvořila tržby z prodeje výrobků a služeb 120,8 milionu korun, o rok dříve to bylo 164,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Ztrátu za rok 2020 chce uhradit z nerozděleného zisku minulých let.

Firma se v minulých letech potýkala s insolvencemi některých svých dceřiných společností. Dřívější strojírenský holding prodělal zásadní proměnu a ve skupině zůstalo už jen několik nevýrobních firem. Vítkovice se zabývají hlavně developerskými projekty nebo správou nemovitostí. Spolu s dceřinými firmami mají téměř 500 zaměstnanců.