husqvarna

Vítězná podoba ostravského mrakodrapu by mohla být známa v dubnu

Ostrava (ČTK) - Vítěz mezinárodní architektonické soutěže na podobu mrakodrapu, který má vzniknout v centru Ostravy, bude znám v dubnu. Je to o měsíc později, než se původně předpokládalo. Na návrzích pracuje pět architektonických studií, kterým byl termín prodloužen proto, aby mohla lépe rozpracovat podněty a připomínky města a investora. Jde především o dopravní napojení stavby, řekla dnes ČTK mluvčí projektu Michaela Vávrová. Objekt by měl být jednou z dominant krajské metropole.

Termín pro odevzdání návrhů je nyní stanoven na první březnový týden, v dubnu by pak porota měla rozhodnout o vítězi. Stavba má být v lokalitě nazývané Slza u Fora Nová Karolina. V minulosti stavbu kritizovali někteří zastupitelé, kteří ji označili za zcela zbytečnou. S vyhlášením architektonické soutěže počítal dodatek smlouvy mezi městem a investorem. Podoba projektu se totiž v minulosti několikrát měnila.

Původně se hovořilo o výškovém objektu s jednou věží s ambicí být nejvyšší budovou v České republice, pak o variantě dvou věží. "Výšková budova bude tvořená dvěma věžemi. Ve vyšší věži vzniknou byty, zatímco v nižším 'sourozenci' budou kanceláře, hotel, restaurace, SPA, kongresové prostory či obchody. Aktuálně probíhající soutěž s názvem Ostrava Towers Complex řeší jak podobu výškové budovy, tak veřejný prostor v jejím okolí i navazující dopravní infrastrukturu," uvedla Vávrová.

Jména studií zapojených do soutěže zatím zveřejněná nebyla. Podle Vávrové to schválené podmínky neumožňují až do doby, než budou vyhlášeny výsledky. Už dříve ale uvedla, že jde o studia, která projektují stavby ve světových metropolích a s architektonickými soutěžemi tohoto formátu mají zkušenosti.

Zástupci studií se v prosinci měli možnost zúčastnit workshopu za účasti investora, porotců a zástupců města Ostravy. Na něj navázalo i další on-line setkání. "Prosincový workshop jsme spolu s ostatními porotci vyhodnotili jako přínosný. Proto jsme iniciovali ještě on-line setkání předtím, než architekti začnou své návrhy finalizovat," uvedl Tomáš Häring, zakladatel RT TORAX Group, která je investorem stavby.

Zahájení stavby investor plánuje na rok 2028, předpokládány termín dokončení a zahájení provozu pak do roku 2032. "Jsme rádi, že se architektonická soutěž na podobu mrakodrapu koná a poctivě se diskutují architektonické, urbanistické i dopravní otázky spojené s touto stavbou. Nová budova vyroste v srdci města a velice nám záleží na tom, aby se zařadila mezi dominanty, na které může být Ostrava hrdá,“ uvedl primátor Jan Dohnal (Spolu).