husqvarna

Vitesco Technologies vybuduje v Ostravě závod za 4,7 miliardy korun

Ostrava (ČTK) - Společnost Vitesco Technologies, která je předním mezinárodním výrobcem pohonných automobilových technologií a řešení pro elektrifikaci, vybuduje v Ostravě nový závod za 4,7 miliardy korun. Jeho provoz chce spustit na konci letošního roku. V první fázi tam bude pracovat 150 lidí, kteří budou obsluhovat plně automatické výrobní a skladové prostory. Společnost to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě.

"Jedná se o součást plánu Vitesco Technologies investovat do udržitelné mobility v ČR celkem 14,4 miliardy korun do konce roku 2027," uvedla firma.

Výrobní závod s plně automatizovaným logistickým centrem bude stát v ostravské části Hrušov na ploše 38.000 metrů čtverečních. "V první fázi bude závod obsluhovat 150 zaměstnanců, jejichž počet bude průběžně růst až do plné kapacity přes 1000 lidí v roce 2027," uvedla firma.

Hlavními výrobky závodu budou vysokonapěťová elektronická zařízení pro elektrifikaci hnacího ústrojí aut, jež budou odebírat přední evropské automobilky. "Vitesco Technologies pro ně bude připravovat high-tech vysokonapěťové elektronické výrobky pro čistě bateriová elektrická vozidla," uvedla společnost. Nejnovější technologie bude využívat i samotný závod, který bude disponovat vysokou mírou robotizace a automatizace procesů.

"Tento unikátní a technologicky velmi komplexní systém výkonové elektroniky, integrující měnič napětí, palubní nabíječku, modul pro rychlé nabíjení a jednotku pro rozvod energie na jednom místě, je perfektní ukázkou proměny architektury vozů směrem od spalovacích systémů. Jedná se o úplně nový prvek vyvinutý a navržený výhradně pro elektromobily," uvedl jednatel společnosti Vitesco Technologies Lukáš Rosůlek.

Vláda ve středu firmě schválila investiční pobídku za 528,6 milionu korun. "Mým dlouhodobým cílem je přispívat k adaptaci českého hospodářství na probíhající ekonomickou transformaci. Proto je potřeba podporovat investice do technologicky vyspělých projektů s vysokou přidanou hodnotou, které nám s tím pomohou. Věřím, že rozšíření produkce hi-tech komponentů do automobilů ve Vitesco Technologies k tomu přispěje," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Nový závod zapojí do dodavatelského řetězce další místní podniky. "Například polovodiče na bázi karbidu křemíku dodá firma onsemi Rožnov pod Radhoštěm. Obě společnosti již dříve oznámily celosvětovou spolupráci v hodnotě 1,75 miliardy eur (téměř 43,5 miliardy korun)," uvedla firma.

Vitesco Technologies vyvíjí a vyrábí technologie pohonu pro udržitelnou mobilitu. V portfoliu má elektrické pohonné systémy, elektronické řídicí jednotky, senzory či řešení pro zpětné odvádění výfukových plynů. Společnost, jejíž sídlo je v německém Regensburgu, působí přibližně na 50 místech po celém světě a zaměstnává zhruba 38.000 lidí. V roce 2022 dosáhla obratu 9,07 miliardy eur (zhruba 225 miliard korun).

V Česku už má Vitesco výrobní závody ve Frenštátě pod Radhoštěm a Trutnově a výzkumné a vývojové centrum v Ostravě. Pracuje v nich okolo 4000 lidí. Podnik v roce 2022 dosáhl obratu více než 37,5 miliardy korun a čistého zisku téměř 458 milionů korun.