Komatsu potřebu bagr

Virtuální prohlídky domů za pandemie vzrostly, obliba neklesá

Praha 10. července (ČTK) - V době koronaviru stoupl zájem o prohlídky domů či bytů ve virtuální podobě. Ani po odeznění pandemických opatření však zájem o vizualizace interiérů i exteriérů budoucích projektů neklesá a u developerských společností jsou dál vyhledávané, vyplývá ze zjištění ČTK mezi developery. Virtuální prohlídku je možné absolvovat z vlastního domova nebo v některém virtuálním centru s použitím 3D brýlí. Zákazník, budoucí obyvatel bytu, nájemce kanceláří či investor se může procházet bytem, "levitovat" ve vzduchu a prohlížet si dům z venku i okolí.

"Využití virtuální reality hodně vzrostlo během pandemie. Popularita se ale nijak nesnižuje ani nyní. Souvisí to s tím, že se moderní technologie šíří ve všech odvětvích, nejen ve stavebnictví," řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Sekyra Group Leoš Andrle. "Neodhadnu, jaký podíl kupujících má zájem projít si byt ve virtuální realitě. Nicméně o virtuální realitu je značný zájem," dodal.

Společnost Sekyra Group stejně jako například developerské firmy Daramis, JRD, YIT, Crestyl a CPI vozí své klienty do pražského Virtuplexu. "Prohlídky jsou úžasný zážitek. Vidíte, jak vypadá budoucí prostor," uvedla například Alexandra Tomášková, ředitelka divize JRD Land, při představování kancelářského objektu Viadukt Anděl, který vyroste na pražském Smíchově.

Při prohlídkách bytů si budoucí nájemce může měnit i standardy vybavení. Vidí, jak v interiéru vypadají různé podlahy, dlažby, obklady či dveře, podotkl Anderle. Podle něho je možné měnit také dobu virtuální prohlídky. Takže si během ní klient může ověřit, zda se sluneční svit dostane do jím vybraného bytu a v jakou denní dobu, dodal.

"Využití virtuální reality v developmentu je cesta, jak můžeme celý proces zrychlit, zlevnit a zjednodušit," uvedl výkonný ředitel firmy Daramis na webu Virtuplexu Martin Vachek.

Společnost Skanska nabízí prohlídky z domova nebo ve svém Home Centru s použitím 3D brýlí. Lidé při prohlídkách získají představu i o okolí. Můžou si ověřit, zda výsadba stromů nebrání ve výhledu i rozestupy mezi domy. "Ve virtuální realitě je možné podívat se na model projektu z ptačí perspektivy. Jde tedy o zrcadlový odraz skutečnosti," uvedla Skanska Development.

Ve virtuální realitě je k vidění i rozsáhlá rekonstrukce obchodního domu Máj. Ale nejen domy a kanceláře se vizualizují. Loni se například zastupitelé či obyvatelé obce Černošice seznámili s novým hřbitovem. "Jde o neobvyklý developerský počin. Na rozdíl od kanceláře je zde kladen velký důraz i na emocionální stránku. Tu na papír přenesete těžko, ale ve virtuální realitě ji můžete zažít," řekl Martin Albrecht, který má ve Virtuplexu na starosti rozvoj obchodních příležitostí a partnerství.