Cime 3 kvartal 2024

VHS Turnov příští rok investuje 117 mil. Kč, dokončí svou největší akci

Turnov (Semilsko) 26. prosince (ČTK) - Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS), které působí na Semilsku a Jablonecku, příští rok investuje 117 milionů korun. To je více než polovina z tržeb, které ročně vybere. Dokončí i svoji největší akci z poslední let, což je rekonstrukce čistírny odpadních vod v Turnově. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval ředitel dobrovolného svazku obcí VHS Turnov Milan Hejduk.

"Stavebně máme v zásadě hotovo a v prvních třech měsících roku musíme dokončit poslední technologické celky a čistírnu plně zprovoznit," uvedl Hejduk. Modernizace čistírny za více než 94 milionů korun začala loni v létě a dělá se za jejího provozu.

V plánu pro příští rok je také obnova několika sítí v Semilech pod toky Jizera, Oleška a náhonem, výměna páteřního vodovodu v lokalitě Karlov v Přepeřích, výměna posledního historického úseku vodovodní sítě v Rakousích a druhé etapy rozsáhlé obnovy vodovodů v Benešově u Semil, zavedení vodovodu do lokality Mrklov a dokončení obnovy přivaděče Bátovka na Benecku.

"V roce 2022 také chceme zahájit úplnou obnovu důležitých zdrojů pitné vody. Soustředíme se na hlavní prameniště Kalich a Ondříkovice pro Turnov. V Lomnici nad Popelkou pak dokončíme zkoumání více lokálních zdrojů s cílem nalézt jejich optimální strukturu do budoucna. V Loučkách postoupíme do další etapy řešení druhého zdroje vody," uvedl Hejduk. Podle něj budou také pokračovat projekční práce u desítek připravovaných investic. "Projekční výzvou k dokončení bude příprava rekonstrukce vodojemů v Turnově – Mašov, Dolánky a Metelka, v Jilemnici – Kozinec, v Lomnici nad Popelkou a v Olešnici," dodal Hejduk.

VHS Turnov se stará o vodohospodářskou infrastrukturu šesti měst a 16 obcí na Semilsku a Jablonecku v hodnotě 4,5 miliardy korun. Majetek VHS Turnov aktuálně čítá okolo 480 kilometrů vodovodů, 250 kilometrů kanalizací a 150 objektů na vodohospodářských sítích. Investice do obnovy vodohospodářského majetku jsou jedním z důvodů, proč vodné a stočné pro odběratele VHS Turnov zdraží i v příštím roce. Meziročně o 4,98 procenta. Celková cena vodného a stočného včetně započtení DPH tak stoupne na 117,95 korun za metr krychlový. Podle Hejduka při stanovení ceny vycházely ze dvou klíčových hledisek. "Prvním bylo nezatížit zákazníky příliš vysokým nárůstem ceny, protože současně daleko výrazněji rostou ceny jiných energií a poplatků," uvedl. Druhým východiskem bylo podle něj zohlednění dlouhodobé výše celkové ceny vodného a stočného na území svazku v porovnání s ostatními vlastníky. "Chtěli jsme proto letos navýšit cenu méně než ostatní vlastníci," dodal Hejduk.