Cime 3 kvartal 2024

Většina drobných majitelů a SVJ není na dálkové odečty tepla připravena

Praha (ČTK) - Na dálkové odečty tepla a teplé vody, které budou od začátku příštího roku povinné pro část tuzemských bytů, není většina drobných majitelů a společenství vlastníků jednotek (SVJ) připravená. Na novou povinnost se chystá zatím jen 15 procent drobných majitelů. Důvodem je podle nich absence informací, jak má novinka fungovat v praxi. Vyplývá to ze studie Asociace nájemního bydlení.

Od 1. ledna 2024 budou muset majitelé bytů, které jsou vybaveny dálkově odečitatelnými měřidly, umožnit provedení odečtu spotřebovaného tepla a teplé vody na dálku. Podle odhadů Asociace nájemního bydlení začne v příštím roce povinnost platit pro pětinu bytů v tuzemsku, zbylých 80 procent bude jí bude muset splnit do začátku roku 2027.

Podle říjnového průzkumu asociace mezi individuálními pronajímateli, SVJ a velkými institucionálními poskytovateli nájemního bydlení jsou na dálkové odečty připraveni pouze velcí pronajímatelé. "O mnoho horší je situace mezi jednotlivými SVJ. Ve vzorku 2700 zkoumaných SVJ aktivně řeší přípravy na dálkové odečty ani ne polovina,” sdělil ČTK člen asociace David Bureš ze společnosti Bureš & Partneři. Mezi drobnými individuálními majiteli investičních bytů o nově vzniklé povinnosti ví rovněž polovina dotázaných, čtvrtina o ní neví vůbec a čtvrtina o ní sice něco slyšela, ale více se jí nezabývala.

"Pravda je, že příprava ve své podstatě nemá ani jak probíhat. I kdyby se chtěli pronajímatelé a SVJ na změnu připravit, v zásadě nemají na co. Chybí totiž prováděcí předpis. Nevíme, jaká data, v jakém formátu a kdy budu mít k dispozici. Problematika není vůbec řešena komplexně," kritizoval stav příprav viceprezident asociace Jakub Vysocký.

Podle průzkumu dále vlastníci příliš nevěří účelnosti povinnosti. Podle více než 61 procent majitelů individuálních bytů bude novinka zbytečnou zátěží bez přínosu. "Já patřím k té menší skupině. Domnívám se, že okamžitá zpětná vazba může lidem významně pomoci. Nejen lidem, ale obecně společnosti. Dokáže ušetřit náklady, které se proplýtvají. V momentě, kdy dostanete vyúčtování za rok a půl zpětně, už nic nevyřešíte, jen budete naštvaní. Zatímco takto to budete vědět hned,”uvedl Bureš. Zákonu ale podle něj chybí rozsáhlejší informační kampaň.