Komatsu potřebu bagr

Větrný park u Frýdlantu může mít vliv na životní prostředí, čeká ho EIA

Frýdlant (Liberecko) 11. ledna (ČTK) - Chystaná výstavba větrného parku u Frýdlantu na Liberecku může mít významný vliv na životní prostředí, a bude tedy nutné vypracovat dokumentaci vlivů na životní prostředí (EIA). Takový je závěr úředníků z ministerstva životního prostředí, kteří v zjišťovacím řízení posuzovali záměr soukromé firmy postavit nedaleko hranice s Polskem větrné elektrárny.

Podle záměru plánuje společnost W.E.B Větrná energie postavit nad údolím s obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les 11 elektráren o celkovém výkonu 46,2 až 68,2 megawatt (MW), položit do země zhruba deset kilometrů elektrického vedení k rozvodné stanici Větrov a vybudovat trafostanici u této rozvodny. V EIA budou muset mimo jiné experti vyhodnotit, jaký vliv by mohly mít elektrárny na okolí minimálně v okruhu pěti kilometrů a měli by zpracovat detailní migrační studii zaměřenou především na ptáky v okolí plánované výstavby elektráren.

Podle jednatelky společnosti W.E.B Větrná energie Michaely Lužové s takovým rozhodnutím úřadu počítali. "Ministerští úředníci požadují zpřesnit dokumenty o podrobnější zoologický průzkum, hlukovou studii či více vizualizací, což jsme očekávali a počítáme s tím. Sami jsme požádali ministerstvo o přísnější proces EIA, než nám ukládá zákon, protože jsme si naším projektem větrného parku velmi jistí. Naším cílem je ukázat místním lidem i široké veřejnosti kvalitu a bezpečnost našeho projektu, čemuž nezávislá oponentura pomůže. Zároveň bychom byli rádi, kdyby i další investoři větrných parků dobrovolně přísnějším posouzením ukázali, že se lidé nemusí větrníků obávat," uvedla v tiskové zprávě Lužová. Projekt soukromé firmy od zveřejnění záměru doznal už některých změn. Lužová už dříve ČTK řekla, že firma aktuálně počítá s výstavbou devíti větrných elektráren, což je o dvě méně než uvedla v záměru.

Proti chystané výstavbě větrného parku u Frýdlantu je část místních. Mají obavy z přílišné blízkosti elektráren u domů, hluku, negativního vlivu na krajinu i velikosti elektráren. V Horní Řasnici o pokračování projektu v katastru této obce budou místní dokonce rozhodovat v referendu. Bude se konat tento týden souběžně s prezidentskými volbami. Návrh na uspořádání referenda podepsalo přes 30 procent oprávněných voličů.