Cime 2 kvartál 2024

Větrné elektrárny se v Sudicích začnou stavět nejdříve v roce 2026

Sudice (Opavsko) 29. prosince (ČTK) - Větrné elektrárny se v Sudicích na Opavsku začnou stavět nejdříve v roce 2026. Jejich výstavbu letos na podzim obyvatelé schválili v referendu. Pro bylo přes 60 procent hlasujících. Zastánci projektu argumentují především ekonomickým přínosem pro obec. Odpůrci naopak zhoršením životních podmínek, narušením krajiny či zatížení dopravou po dobu samotné stavby. ČTK to dnes řekli starosta Sudic Petr Halfar a zástupce investora Jakub Helus.

Stavba je ve fázi přípravy a výkupu či pronájmu pozemků. Tři větrné elektrárny bude stavět společnost RonoEnergie. Podle jejího ředitele pro energetický rozvoj Jakuba Heluse jsou Sudice a jejich okolí pro větrné elektrárny vhodné. A to by se mohlo odrazit i v rychlejší přípravě stavby. I tak ale potrvá ještě několik let, než začne. "Jde o lokalitu s minimálním dopadem na krajinu. Když půjde všechno ideálně, bude minimálně ještě dva roky trvat, než začneme stavět," uvedl. Dodal, že tyto projekty jsou administrativně náročné a termíny je obtížné odhadovat.

Koncem listopadu se obyvatelé obce nedaleko hranic s Polskem, kde žije přes 600 lidí, k otázce elektráren vyjadřovali v referendu. Hlasování se zúčastnilo 368 voličů, což bylo víc než 70 procent celkového počtu oprávněných osob. Pro elektrárny bylo 225 lidí, proti se postavilo 134 voličů.

Podle starosty se výsledek částečně dal předvídat. "Výsledky voleb v naší obci už trochu předpovídaly i výsledek referenda. Překvapila mě ale vysoká účast našich obyvatel, což je dobře," řekl starosta. Ve prospěch projektu podle něj hovořil i fakt, že v okolí už několik větrných elektráren funguje. Celkem jich je, hlavně v Polsku, deset. "A budou přibývat další," řekl s tím, že původně firma chtěla stavět čtyři elektrárny. Později jednu, která měla stát za kostelem, z projektu vypustila.

Elektrárny budou mít pode starosty pro obec finanční přínos a také jí zajistí levnější elektřinu. "Nevím, jestli bude v budoucnu nedostatek elektrické energie, ale máme příslib investora na dodávku levné elektrické energie do naší obce," uvedl Halfar. Výkon tří elektráren by měl celkem devět MWh. "Za každou MWh má obec dle smlouvy o spolupráci slíbeno 450.000 korun, což může být po kolaudaci jednorázově přes čtyři miliony korun. Bude ale záležet na instalovaných turbínách, jaký budou mít výkon. Navíc obci do rozpočtu půjdou dvě procenta z vyrobené energie," vyjmenoval starosta.

Ne všichni obyvatelé Sudic ale byli pro výstavbu elektráren. Odpůrci poukazovali především na to, že provoz větrníků bude mít negativní vliv na život lidí i zvířat. Obávají se hluku, snížení hodnoty nemovitostí i zátěže spojené se stavbou. Odhadují, že obcí při ní projede okolo 2300 nákladních automobilů. Poukazují i na náklady související s likvidací elektráren po ukončení provozu.Tvrdí, že pokud by v té době investor už neexistoval, bylo by to úkolem obce.