Mercedes

Velké Meziříčí nabídne 21 parcel pro domy, jejich příprava bude stát 49 milionů

Velké Meziříčí (Žďársko) 3. ledna (ČTK) - Radnice ve Velkém Meziříčí nabídne 21 parcel pro rodinné domy v lokalitě Hliniště III. Loni zahájená stavba komunikací a inženýrských sítí má být dokončená do 19. května. Pak město začne pozemky prodávat, řekl ČTK starosta Alexandros Kaminaras (nestraník za Společně VM). Celkové náklady projektu budou 49 milionů korun.

"Investice je sice vysoká, ale s vidinou návratnosti," uvedl Kaminaras. Součástí podmínek prodeje budou pravidla, která budou výstavbu regulovat, aby měla určitý řád.

Kroky k dokončení dlouhodobého záměru podnikla radnice před dvěma lety. Parcely by měly být připravené za pět měsíců. "Bohužel v době, kdy úrokové sazby úvěrů a vůbec ceny ve stavebnictví tomu příliš nakloněny nejsou, aby došlo k nějakému rapidnímu stavebnímu rozvoji v rámci individuálního rodinného bydlení," řekl starosta.

Město s 11.300 obyvateli má pro letošek rozpočet s celkovými výdaji za 369 milionů korun. Na kompletní projektovou dokumentaci k dlouho diskutované rekonstrukci náměstí v něm má sedm milionů korun. "Uvidíme, za kolik to vysoutěžíme," řekl starosta.

Na další velké investice Velké Meziříčí požádalo o dotace nebo se chystá žádost podat. Na přístavbu mateřské školy v místní části Mostiště za 16 milionů korun očekává zhruba 14 milionů. Dotace by mohla pokrýt i většinu nákladů na modernizaci odborných učeben ve dvou základních školách, která bude celkem za 100 milionů.

U Národní sportovní agentury se město uchází o dotaci na rekonstrukci zimního stadionu asi za 48 milionů korun. V nejbližší době se chystá podat žádost o dotaci na rekonstrukci městské knihovny za desítky milionů.

Velké Meziříčí se také bude podílet na platbě kanalizace pro místní část Olší nad Oslavou, díky níž se napojí na městskou síť i nemocnice v Mostištích. Dotaci na stavbu asi za 105 milionů korun bude shánět Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko, zbývající peníze dá město.