husqvarna

Velké Meziříčí chce v tomto volebním období udělat odkládanou obnovu centra

Velké Meziříčí (Žďársko) 3. listopadu (ČTK) - Radnice ve Velkém Meziříčí chce v tomto volebním období uskutečnit dlouho odkládanou obnovu náměstí a přilehlých ulic. Ještě v listopadu by vedení města mělo dostat finální architektonickou studii, pak začne vybírat zhotovitele navazující dokumentace. Starosta Alexandros Kaminaras (nestraník za Společně VM) dnes novinářům řekl, že by stavba mohla začít ke konci roku 2024. Přípravy na rekonstrukci centra asi šest let brzdily spory v městském zastupitelstvu, konalo se kvůli tomu i místní referendum.

"Konečně prolomit ten blok, který panoval v rámci tohoto tématu na zastupitelské půdě, se nám podařilo v září 2021," uvedl Kaminaras. Starostou je zvolený podruhé, Velké Meziříčí s 11.300 obyvateli vede od února 2020.

Náklady na obnovení sítí a veřejných prostor v centru by se mohly pohybovat od 150 do 200 milionů korun, což je podle starosty ale velmi hrubý odhad. "Těžko předpokládat, jaké ceny budou ve stavebnictví v roce 2024," řekl. Záležet podle něj bude také na tom, co všechno se ukáže po odkrytí povrchu náměstí a co tam najdou archeologové. "Je to památková zóna, kolem kostela býval hřbitov," podotkl. Podle předpokladu budou stavební práce rozdělené do dvou let.

V nejbližších měsících chce město upravit a prosvětlit parčík u městských hradeb při výjezdu z náměstí, který není součástí velkého projektu obnovy centra. "Tento důležitý veřejný prostor ve středu města je v současnosti zanedbaný, městské hradby jsou ukryté za vysokými jehličnany, které už nejsou v dobrém stavu," uvedl Kaminaras.

U připravované obnovy centra navazuje radnice na návrh z architektonické soutěže z roku 2016, která však podle pozdějšího vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nebyla kvůli pochybení po právní stránce vůbec zahájená.

Do soutěže přišlo 16 návrhů. Podle vítězného návrhu Davida Mikuláška ale větší část zastupitelů odmítla postupovat. Tehdejší starosta Radovan Necid (To pravé Meziříčí) kvůli sporům rezignoval. Vystřídal ho Josef Komínek z ČSSD. V místním referendu v roce 2017 větší část hlasujících žádala jednání s vítězem soutěže, ale výsledky nebyly pro zastupitele závazné. Vybrali návrh MCA atelieru, který v soutěži skončil druhý. Ani s ním ale město smlouvu nepodepsalo.

Loni v září se zastupitelé dohodli na tom, že město naváže spolupráci s architektem Mikuláškem a podepíše s ním smlouvu na dopracování architektonické studie.