Komatsu potřebu bagr

Velká výstava v Plzni připomene 120 let od otevření Velkého divadla

Plzeň 26. září (ČTK) - Velkou výstavu, která připomene 120 let od otevření městského, dnes Velkého divadla, připravilo Divadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni. Velké divadlo ve Smetanových sadech v centru města, postavené v novorenesančním stylu, se pro diváky poprvé otevřelo 27. září 1902 slavnostním představením opery Libuše od Bedřicha Smetany. Výročí si dnešní Tylovo divadlo připomene výstavou 27. září a o den později slavnostním koncertem, řekl ČTK ředitel divadla Martin Otava.

"Na výstavě si připomeneme, co se dělo před otevření divadla, před položením základního kamene, jaká tady byla zahrada, jak rostla stavba i to, že se ředitelem stal náš oblíbený patron Vendelín Budil," uvedl. Na venkovních panelech na jižní terase divadla u sochy J. K. Tyla a v interiéru ve třech patrech stavby diváci uvidí podrobnosti vylovené z archivů, starých spisů i dobového tisku. Vystavené budou vzácné fotografie, výkresy i stavební plány. Lidé s nimi projdou celým obdobím od prvotní myšlenky na stavbu nové budovy a výběr architektonického plánu přes stavbu až po její slavnostní otevření. Uvědomí si, jak se budova od doby svého otevření proměňovala, jakými restaurátorskými zásahy prošla a jak získala svou dnešní podobu. "Nebudou opomenuty ani takové zajímavosti, jako kolik bylo původně míst v hledišti či kolik žárovek osvětlovalo interiér," dodal Otava.

O den později, 28. září je naplánování předávání Cen ředitele DJKT. Ceny se udělují od roku 1997 při výjimečných událostech. Ceny uděluje ředitel divadla nepravidelně, jednou za dva roky či více let, letos to bude 11. ročník. Předání cen doprovodí soubor opery divadla s Vysokoškolským uměleckým souborem Univerzity Karlovy a sólisty Ivanou Veberovou, Janou Foff Tetourovou, Tomášem Kořínkem a hostujícím Josephem Gansertem. "V jejich podání zazní Dvořákova předehra Můj domov a Beethovenova symfonie číslo 9 S Ódou na radost, jež přináší poselství o bratrství všech lidí. Proto i večer ke 120. výročí otevření Velkého divadla vyvrcholí touto skladbou, která je aktuální v každé době,“ dodal Otava.

První české divadelní představení se v Plzni odehrálo v roce 1818, nejdřív se hrálo na různých místech - v rytířské síni Německého domu na náměstí, ve velké síni radnice nebo v některém z hostinců. První divadelní budova městského nebo měšťanského divadla v nynější Riegrově ulici byla postavena v roce 1832, v roce 1869 bylo postaveno německé divadlo v Goethově ulici a v roce 1902 bylo otevřeno nové městské, nynější Velké divadlo. V letech 1981 až 1985 prošlo rekonstrukcí a dostalo přístavbu, v roce 2014 se otevřelo nově postavené Nové divadlo. DJKT nyní hraje na třech scénách - ve Velkém divadle a na Nové scéně a na Malé scéně Nového divadla.