Komatsu potřebu bagr

Vel. Meziříčí chce příští rok začít s rekonstrukcí knihovny, má příslib dotace

Velké Meziříčí (Žďársko) (ČTK) - Velké Meziříčí chce v první polovině příštího roku zahájit rekonstrukci městské knihovny. Na stavbu s předpokládanými náklady okolo 90 milionů korun má město příslib evropské dotace. Knihovna bude dočasně přemístěná do jiné městské budovy, která je ve stejné ulici. V provizorních prostorách se knihy budou půjčovat přibližně dva roky. ČTK to dnes řekl starosta Alexandros Kaminaras (nestraník za Společně VM).

Na přestavbu knihovny poskytne evropský program IROP podle webu města skoro 66 milionů korun. "Poskytovatel dotace nám oznámil, že naše žádost byla schválená a doporučená k financování. Musíme naplnit jedinou podmínku, dodání platného stavebního povolení. O to máme požádáno," řekl starosta. Doplnil, že platné stavební povolení má radnice doložit nejpozději v lednu příštího roku, podařit by se to podle něj mělo s výrazným předstihem.

Knihovna je v Poštovní ulici, na největším velkomeziříčském sídlišti. Je v budově postavené před lety v akci Z, původně to byla mateřská škola. Projekt počítá s renovací a přístavbou objektu, a také s jeho větším propojením se zahradou. Knihovna by měla získat víceúčelový sál pro přednášky, různá setkání a promítání, malou divadelní scénu, bude tam i zahradní altán a terasa s posezením.

Během rekonstrukce bude knihovna fungovat v jiné městské budově, která je od jejího stálého sídla vzdálená jen asi 150 metrů. Jde o bývalé sportovní centrum, které se teď nevyužívá. Pro provizorní provoz knihovny se podle starosty dá upravit poměrně snadno. Předtím ještě musí být administrativně změněný způsob užívání budovy ze sportoviště na občanskou stavbu.

Městská knihovna spravuje fond čítající přibližně 40.000 položek. Ředitelka Ivana Vaňková ČTK řekla, že už má představu, jak knihovnu v provizoriu uspořádá. Se stěhováním knih má své zkušenosti. Před lety se knihovna stěhovala z náměstí, později se knihy přemísťovaly kvůli různým opravám. "Osvědčilo se nám mít připravené banánové krabice a nechat si na ně nařezat překližková dna," řekla. Beden už má knihovna ze supermarketu zajištěných kolem 500.