Komatsu potřebu bagr

Vedení Přerova odmítlo odkoupit hotel Jana na přeměnu domova pro seniory

Přerov (ČTK) - Vedení Přerova odmítlo nabídku majitelů hotelu Jana přeměnit toto zařízení na domov pro seniory. Město s rozšířením kapacity pobytových lůžek pro seniory počítá dlouhodobě, hotel, který je nyní kna prodej, byl již dříve jednou z alternativ. Pole radních by však tato přeměna byla ekonomicky a provozně nákladnější než plánovaná dostavba pavilonu G v Kabelíkově ulici, kde se počítá s vybudováním sedmi desítek lůžek. Vyplývá to z návrhu městské rady, zastupitelé se touto předlohou usnesení budou zabývat v pondělí, zjistila ČTK. Rozšíření těchto sociálních služeb město připravuje od roku 2018.

Nabídku ke koupi hotelu, který disponuje 202 lůžky v 93 pokojích, obdrželo vedení města v říjnu. Podle majitelů by hotel mohl po přestavbě nabídnout kapacitu až 186 lůžek. Hotel je na prodej od října, jeho cena nebyla zveřejněna. "Město Přerov se potýká s akutním nedostatkem lůžek v pobytovém zařízení sociálních služeb pro seniory. Od roku 2019 má vypracovanou projektovou dokumentaci pro dostavbu pavilonu G stávajícího domova pro seniory s kapacitou 72 lůžek + čtyři lůžka odlehčovací služby. Takové navýšení kapacity je však nedostatečné, navíc cena za lůžko se v takové novostavbě může vyšplhat až ke čtyřem milionům korun. Koupí a přestavbou hotelu Jana by se mohla cena za lůžko snížit až o 40 procent," řekl již dříve ČTK Daniel Čada ze společnosti Jana.

Radní však návrh neschválili, dostavbu pavilonu G, který je součástí plánu rozvoje sociálních služeb, strategického plánu rozvoje města i Akčního plánu pro období 2023- 2025, podpořili i zástupci dalších odborů. Podle projektové dokumentace z roku 2019 by rozšíření domova pro seniory v podobě dostavby pavilonu G se 72 lůžky a čtyřmi lůžky odlehčovací služby stálo 208 milionů korun, kvůli zvýšení ceny stavebních prací by se nyní cena zvedla zhruba o 30 procent, stojí v usnesení pro zastupitele. Pro dostavbu pavilonu je již pravomocné územní rozhodnutí.

Podle zástupců odboru sociálních služeb je dostavba pavilonu i za současné situace výhodnější než odkoupení hotelu. Poukázali přitom na aktuální stav tohoto objektu, na kupní cenu a nezbytnou přestavbu, ale i na provozní náklady pracoviště, které je v bezprostřední blízkosti současného domova. "Detašované pracoviště, oproti rozšíření stávajícího objektu, představuje navýšení počtu zaměstnanců minimálně na úseku zdravotnické péče, přípravy a rozvozu stravy a aktivizačních činností. Nárůst stavu zaměstnanců o deset znamená nárůst jen mzdových nákladů zhruba 6,5 milionu korun ročně," uvedli zástupci Sociálních služeb města Přerova. Poslední slovo budou mít v pondělí zastupitelé.