Vedení Pražského domu v Bruselu letos opraví podlahy nebo terasu a garáž

Praha (ČTK) - Vedení Pražského domu v Bruselu bude letos pokračovat v opravách svého sídla. Nechá udělat nové izolace terasy, opraví garáž, vymění podlahy a koberce nebo obnoví vybavení v prostorách cateringu. Vyplývá to z dokumentu, který projednal magistrátní výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch. Dům v Bruselu bude rovněž pořádat kulturní a společenské akce a také akce k 20. výročí vstupu Česka do EU. Praha získala budovu z konce 19. století v roce 2001.

Na investicích do oprav bude vedení Pražského domu spolupracovat s magistrátním odborem služeb. "Půjde především o novou izolaci terasy při výstupu do zahrady a renovační práce v objektu garáže ústící do ulice Rue des Eburons," píše se v dokumentu. Má jít o opravu střechy a překladu nad vraty a instalaci nových garážových vrat a dveří. Výši nákladů na rekonstrukci však vedení domu v dokumentu neuvedlo.

Úpravy čekají také vnitřní prostory domu. Vedení Pražského domu počítá s výměnou celoplošného koberce v galerii a také podlahové krytiny v technickém zázemí domu v přízemí, kde se nachází kuchyňka a sklad, a také na chodbě a zadním schodišti. Nové vybavení pořídí pro prostor využívaný cateringem.

V uplynulých letech se oprav dočkal například arkýř v přední fasádě nebo schodiště do zahrady a jeho okolí. Nově byly vymalovány vnitřní prostory a vedení domu nechalo také repasovat historický nábytek. Nainstalována byla nová bezpečnostní mříž do prostoru za zahradu.

V rámci společenských a kulturních akcí dům chystá mimo jiné výstavu výtvarníka Milana Knížáka, koncerty, odborné debaty na aktuální politická, bezpečnostní i ekonomická témata, filmové festivaly nebo podpoří festival Evropské dny loutek v Bruselu. Po skončení voleb do Evropského parlamentu plánuje setkání nově zvolených europoslanců.

Pražský dům začal fungovat v roce 2002 a jeho posláním je šířit povědomí o Praze a jejích zájmech. Zastoupení hlavního města sídlí v centru Bruselu ve čtyřposchoďovém domě postaveném v letech 1898 až 1899 ve stylu belgického eklektismu. Autory budovy jsou architekti Constant Bosmans a Henri Vandeveld.