Vedení Prahy schválilo další část modernizace čistírny odpadních vod

Praha 14. února (ČTK) - Praha chce letos zahájit modernizaci staré vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Má stát šest miliard korun a trvat do roku 2027. S investicí dnes souhlasili pražští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město v roce 2018 spustilo novou vodní linku, po modernizaci by ta stará měla mít stejné technologie. Radní také schválili plán, podle kterého by v letech 2023 až 2028 mělo vodné a stočné v metropoli růst o dvě procenta nad inflaci, poté pouze o inflaci.

"Schválení změny územního rozhodnutí a vydání pravomocného stavebního povolení se předpokládá do konce května 2022," píše se ve schváleném dokumentu. Město podle něj musí novou linku modernizovat, aby zařízení splnilo evropské normy na množství dusíku ve vypuštěné vodě. Pokud by magistrát přestavbu staré linky nezahájil do roku 2025, hrozily by mu stamilionové pokuty od České inspekce životního prostředí. Investici bude mít stejně jako celou modernizaci ÚČOV na starosti městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS).

Radní dnes také schválili doporučení pro další postup po roce 2018, kdy skončí smlouva na provoz vodovodní a kanalizační sítě firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK), kterou nyní vlastní z 51 procent francouzská firma Veolia a ze 49 procent město. Podle schváleného doporučení by poté, co město odkoupí od Veolie zbylé akcie, měla firma přejít do vlastnictví PVS.

Nová vodní linka vyšla město na 7,3 miliardy korun a po tříletém zkušebním provozu byla zkolaudována v prosinci loňského roku. Kromě stavby nové a rekonstrukce staré linky je součástí projektu úprav ÚČOV oprava nakládání s kaly, které při čištění vznikají. Ta by měla začít po roce 2024. Městu se v minulosti nepodařilo na modernizaci zařízení získat peníze z EU a hradí ji z vodného a stočného.