Komatsu potřebuju bagr

Vedení Prahy dnes zrušilo stavební uzávěry v trase metra D z Pankráce do Písnice

Praha 2. května (ČTK) - Vedení hlavního města dnes zrušilo stavební uzávěry v trase metra D z Pankráce do Písnice. Zrušení uzávěr umožní výstavbu i v okolí budoucích stanic metra. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Uzávěry platily od roku 2001 a bránily nekoordinované výstavbě na povrchu, která by znemožnila vybudování metra. Praha se v minulosti potýkala právě s problémy s pozemky, kdy se musela domluvit se soukromými vlastníky. Stavba první části metra z Pankráci na Olbrachtovu začala letos v dubnu a potrvá přes sedm let.

"Většina stavebních uzávěr pro trasu metra D byla platná více než 20 let. Tady je vidět, jak dlouho jsou dopravní stavby připravovány, což odráží i stav současné stavební legislativy. Teď se konečně začalo v podzemí kutat a my můžeme s čistým svědomím přestat blokovat rozvoj města na povrchu," uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Zrušení uzávěr však neznamená, že na povrchu začne nekoordinovaná výstavba. Magistrát spolu s majiteli pozemků totiž připravil urbanistické a územní studie a změny územního plánu tak, aby v okolí metra nevznikaly nové čtvrti náhodně. Vyrostou tak administrativní i obytné domy včetně náměstí, parků a další veřejné vybavenosti. Rozsáhlá bytová výstavba je plánovaná například v Nových Dvorech, kde město vlastní značnou část pozemků.

Příprava stavby metra D se potýkala s řadou problémů. Město muselo uzavřít zmíněnou dohodu s vlastníky pozemků podél trasy. Sdružení Pankrácká společnost pak podalo proti stavbě několik stížností, mimo jiné obvinilo magistrát ze systémové podjatosti, což ministerstvo dopravy následně zamítlo. Od stejných stěžovatelů řešilo i stížnost proti vydání stavebního povolení. Antimonopolní úřad se zabýval také stížností na tendr, ve kterém DPP vybíral zhotovitele stavby. Také tyto stížnosti byly zamítnuty.

Stavba metra začala letos 21. dubna stavbou úseku z Pankráce na Olbrachtovu. Náklady na tuto část linky jsou asi 14,5 miliardy korun a práce potrvají 90 měsíců, tedy asi sedm a půl roku. Součástí jsou dvě stanice, kdy stanice Pankrác bude přestupní na nynější stejnojmennou stanici na lince C a město v ní očekává více než 120.000 cestujících denně. Na dnes zahájený úsek poté naváže úsek na Nové Dvory a jako poslední vznikne část do Písnice. Náklady by měly být při započtení inflace celkem 52,09 miliardy korun.