husqvarna

Vedení Prahy čeká na posudek ceny Jindřišské věže, pak se rozhodne

Praha (ČTK) - Nové vedení Prahy čeká na znalecký posudek ceny Jindřišské věže, podle něj se rozhodne, zde se bude nadále ucházet o její koupi. ČTK to řekl radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti). Přípravu posudku má podle něj na starosti městská firma Trade Centre Praha (TCP) a měl by být hotov během několika týdnů. Památku prodává pražské arcibiskupství, podle jeho generálního vikáře Jana Balíka bylo zájemců o odkup kolem 30 a nabídku jich zatím podalo pět.

"Začali jsme jednat s pěti zájemci a teď dáváme šanci magistrátu, kde jsou procesy delší," řekl dnes Balík ČTK.

Minulé vedení města projevilo o odkup turisticky atraktivní věže zájem, zásadní však bude podle Zábranského cena. Původně chtělo arcibiskupství za nemovitost 75 milionů korun, Balík nicméně v lednu ČTK řekl, že množství nabídek cenu zvýšilo přes sto milionů korun.

Zákony samosprávám umožňují nakupovat výrazně přes odhadní cenu jen ve velmi dobře odůvodněných případech. Znalecký odhad proto podle Zábranského bude pro další postup magistrátu zásadní. "Pokud ty představy budou diametrálně odlišné, tak k tomu obchodu asi nedojde," řekl.

Balík dříve uvedl, že vzhledem k množství zájemců bude proces prodeje asi vícekolový. Užšího kola by se pak měl účastnit i současný nájemce věže, společnost Jindřišská věž, která má uzavřenou smlouvu na dobu určitou do konce roku 2044. Památka navíc podle arcibiskupství vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun. Prodej je součástí nového nastavení hospodářství, kterým se církev snaží připravit na dobu, kdy přestane od roku 2030 dostávat od státu peníze na svou činnost od státu.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. Součástí restaurace v sedmém a osmém patře je zvon Maria z roku 1518 a v posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.