Komatsu potřebu bagr

Vedení Prahy 5 upustilo od plánu stavby obřadní síně v parku Sacré Coeur

Praha (ČTK) - Vedení Prahy 5 zrušilo záměr stavby síně pro pořádání svateb a kulturních akcí v parku Sacré Coeur na Smíchově, plán vznikl v minulém volebním období. Vyplývá to z rozhodnutí radních městské části z konce loňského roku. Městská část na podobu stavby dříve uspořádala architektonickou soutěž. Podle usnesení radních jsou důvody zrušení záměru zejména ekonomické, radnice chce peníze investovat do stavby škol.

Sál s kapacitou asi 100 lidí měl být ve východní části parku, který se nachází ve svahu mezi ulicemi Holečkova a Kartouzská. Kromě sálu měla být v budově kavárna či galerie. V architektonické soutěži před komunálními volbami v roce 2022 uspěl návrh architekta Václava Škardy. Tehdejší vedení radnice argumentovalo pro stavbu tím, že radnicí využívaná obřadní síň ve Stroupežnického ulici není dost reprezentativní.

Od listopadu roku 2022 vládne v Praze 5 koalice Prahy 5 Sobě, Pirátů a SEN 21, která stavbu obřadní síně nepovažuje za investiční prioritu. Tou je stavba nových škol, která je nutná pro zajištění dostatečných kapacit pro děti obyvatel městské části. "Realizace obřadní síně se tak v tuto chvíli dostává až za tyto priority, není zajištěno budoucí financování realizace stavby a není tak aktuální řešit a financovat projektovou přípravu záměru," stojí v usnesení radních.

Místo není pro záměr podle dokumentu vhodné ani z hlediska dopravy. "Umístění záměru je daleko od hromadné dopravy, a lze tak předpokládat vyšší tlak na využívání individuální automobilové dopravy a tlak na počet parkovacích míst," stojí v dokumentu. Podle územního plánu by měla u síně navíc vzniknout mateřská škola, což by mohlo přinést problémy s prostorem.

Dokument uvádí, že v případě příznivější ekonomické situace se lze v budoucnu k záměru vrátit. Zmiňuje také zvažovanou rekonstrukci letohrádku Portheimka ve Štefánikově ulici na Smíchově, který by v budoucnu také mohl sloužit pro svatby. Pátá městská část má zhruba 86.000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova.