Cime 2 kvartál 2024

Vedení Kroměříže chce lokalitu Račín využít ke stavbě rodinných domů

Kroměříž 17. března (ČTK) - V lokalitě Račín v Kroměříži by v budoucnu mohly stát rodinné domy. Radní schválili investiční záměr a také uložili odboru regionálního rozvoje zpracovat studii k využití těchto pozemků. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Na Račíně dříve stávaly obytné domy, v nichž podle zástupců radnice bydleli problematičtí nájemníci. Město domy postupně nechalo zbourat.

Podle starosty Jaroslava Němce (Nezávislí) je v Kroměříži po stavebních pozemcích poptávka. "Volné téměř nejsou, nebo jsou okamžitě prodané. Záměr zastavět Račín rodinnými domy se nám tak jeví jako smysluplný," uvedl Němec. Územní a architektonická studie k využití pozemků o celkové výměře asi 5000 metrů čtverečních by měla podle zástupců města být hotová do konce letošního srpna.

Na Račíně stály dříve přízemní domy, ve kterých podle Vondráška bydleli nepřizpůsobiví lidé. "Okolí obtěžovali hlukem, hromaděním odpadků, ničením veřejného i soukromého majetku a v některých případech i agresivitou vůči svým sousedům. Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů mělo k ideálu daleko," uvedl mluvčí.

V lokalitě žily desítky lidí, větší část podle Vondráška nelegálně nebo bez placení nájmu. "Radnice k uvolnění nemovitostí použila hned několik nástrojů. Platící nájemníky, jednalo se asi jen o tři rodiny, přestěhovala jinam. Neplatiče město řešilo soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora," doplnil mluvčí.

Demolice objektů na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později odborná firma odstranila dvě hospodářské budovy, které dříve bývaly nelegálně obývány. Neplatiči do těchto objektů natahovali elektřinu kabely z obytných budov, což neodpovídalo bezpečnostním normám. Loni dělníci zbourali poslední tři obytné domy.