Vedení Kroměříže chce lokalitu Račín využít ke stavbě domova pro seniory

Kroměříž (ČTK) - V lokalitě Račín v Kroměříži plánuje radnice bydlení pro seniory. Radní města schválili vyhlášení veřejné zakázky na zhotovení projektové dokumentace domova se zvláštním režimem. Půjde o sociální službu pro seniory s demencí, kteří potřebují nepřetržitou péči. Odhadované náklady na stavbu domova jsou kolem 100 milionů korun, řekl dnes novinářům místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL). Na Račíně dříve stávaly obytné domy, v nichž podle zástupců radnice bydleli problematičtí nájemníci. Město domy nechalo zbourat.

V novém domově se zvláštním režimem bude 24 lůžek. "Tato lůžka budou v podstatě sloužit lidem, kteří už jsou nemohoucí, samozřejmě seniorského věku. Velmi často se bude jednat o paliativní péči. Takže naší snahou je humanizovat naše služby a získat další lůžka pro naše žadatele, kterých je skutečně mnoho. A my samozřejmě chceme vyjít našim občanům vstříc a nějaká lůžka pro ně v našich pobytových zařízeních zase vytvořit a získat," řekl místostarosta.

Město podle něj reaguje na demografický vývoj. "Trend je jasný, populace stárne a lidí, kteří potřebují tyto služby, přibývá," řekl Motyčka. Na stavbu domova, která by mohla začít v příštím či přespříštím roce, podle něj plánuje město čerpat dotace od státu a ze Zlínského kraje. Mohly by pokrýt až 90 procent nákladů.

Minulé vedení města plánovalo, že uvolněnou lokalitu po zbourání obytných domů rozdělí na stavební pozemky, které poté prodá. "Nám se tento záměr nezdá smysluplný, i proto, že nové byty vznikají v městském domě v Havlíčkově ulici a také je staví či plánují soukromí investoři," doplnil místostarosta.

Před bouráním na Račíně, který se nachází v části města Dolní Zahrady, stály přízemní domy. Podle zástupců radnice v nich bydleli někteří lidé nelegálně nebo bez placení nájmu. Město obyvatele postupně nechalo vystěhovat, lidi, kteří nájem platili, přestěhovalo jinam. Demolice objektů začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později odborná firma odstranila dvě hospodářské budovy a předloni dělníci zbourali poslední tři obytné domy.