husqvarna

Vedení Kraje Vysočina chce dát na stavbu kolejí VŠPJ 90 milionů korun

Jihlava 25. ledna (ČTK) - Rada Kraje Vysočina navrhuje přispět na stavbu vysokoškolských kolejí Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) 90 miliony korun. Příspěvek z krajského rozpočtu ještě musejí schválit krajští zastupitelé. Nové zázemí pro studenty v sousedství sídla školy by chtěla škola začít využívat od roku 2026. Novinářům to dnes řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

"Považujeme rozvoj Vysoké školy polytechnické Jihlava za jeden ze zásadních vzdělávacích projektů v oblasti vysokého školství," řekl Schrek.

Odhadované náklady na stavbu pětipodlažní budovy a parkoviště jsou asi 330 milionů korun. V ubytovně by podle Schreka mělo být postupně až 400 lůžek. "Mělo by to vytvořit příležitost i pro studenty ze vzdálenějších míst tak, aby nemuseli hledat privátní ubytování, aby se naše vysoká škola stala plnohodnotnou školou, ke které zkrátka vysokoškolské koleje patří," řekl Schrek.

Zatím škola s asi 2000 studenty provozuje vlastní ubytování ve Fritzově ulici v asi 70 let starém objektu, kde je 35 lůžek. Podle mluvčí školy Venduly Marešové je ve špatném technickém stavu. Dalších 125 studentů jediné veřejné vysoké školy na Vysočině může být ubytováno ve dvou třípodlažních budovách v Brtnické ulici, které si škola pronajímá od jihlavského magistrátu. Mají 25 pokojů a společné sociální zařízení v jednotlivých podlažích.

Rektor školy Václav Báča už dřív ČTK řekl, že pozemky na stavbu kolejí získala škola darem od Kraje Vysočina. Vysokoškolský kampus by byl podle něho prospěšný pro rozvoj studentského života i pro rozvoj kraje a Jihlavy jako vysokoškolského města.

VŠPJ vznikla v roce 2004. Studentům nabízí bakalářské programy a navazující magisterské studium. Zaměřuje se na strojírenství, cestovní ruch i zdravotnictví.