Cime 1 kvartál 2024

Vedení Brna nepovolí ŘSD uzavírku Pisáreckých tunelů mimo letní prázdniny

V 1. odstavci jsme doplnili stanovisko brněnské pobočky ŘSD.

Brno 30. září (ČTK) - Odloženou uzavírku Pisáreckých tunelů vedení Brna nepovolí mimo letní prázdniny. Kompletní opravu obou tubusů mělo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) původně uskutečnit letos v létě, výběrové řízení na zhotovitele se ale protáhlo, a ŘSD tak plánovalo opravu přesunout na letošní podzim nebo jaro příštího roku. Vedení Brna to ale neumožní, informovalo o tom v tiskové zprávě. ŘSD bere stanovisko města na vědomí, řekl ČTK ředitel brněnského závodu David Fiala. "Zatím jsme stále v procesu soutěže a další postup zatím nechceme komentovat," dodal Fiala.

"I přes velmi složitou dopravní situaci jsme souhlasili s uzavírkou tunelů v Pisárkách během letošních letních prázdnin, žádosti o přesun termínu mimo toto období nemůžeme akceptovat. Uzavření části silnice I/23 by totiž vedlo, zejména s ohledem na plánované objízdné trasy, k tak velkým komplikacím, že by nebylo objektivně možné řadu lokalit dopravně obsloužit," uvedl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Podzimní termín podle něj není možný kvůli pokračujícím pracím na velkém městském okruhu v Žabovřeské ulici, na jaře začnou další stavební práce. "Jde nejen o multifunkční halu a související venkovní plochy, ale také o rekonstrukci ulice Bauerovy, dále Mendlova náměstí, kde se budou pokládat sítě a finalizovat povrchy, o přestavbu budovy bývalého Tuzexu, pro město nezbytně nutná protipovodňová opatření či i o další etapu rozšiřování vozovny DPMB, konkrétně o vratnou tramvajovou smyčku," uvedl Kratochvíl. Soubor těchto staveb podle něj bude stát více než čtyři miliardy korun a město nebo městské společnosti na ně budou žádat dotace z Evropské unie.

Jako nejvhodnější termín se podle vedení města Brna jeví léto 2024, pokud v tunelech nevznikne na některé části havarijní stav.