Komatsu potřebu bagr

Ve Zlínském kraji letos do března přibylo meziročně dokončených bytů

Zlín (ČTK) - Ve Zlínském kraji přibylo letos od ledna do března 346 bytů. Bylo to o 14,6 procenta více dokončených bytů než v prvním čtvrtletí loňského roku. Počet zahájených staveb bytů se však meziročně snížil na 288, což je o 16 procent méně než ve stejném období loni. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Za celý loňský rok přibylo ve Zlínském kraji dokončených bytů. Stavbaři jich dokončili 1643, což bylo o 11,8 procenta více než v předchozím roce. Šlo o nejvyšší počet dokončených bytů od roku 2009. Mírně však klesl počet zahájených bytů. Loni se jich začalo stavět 1744, meziročně o 2,7 procenta méně.

Ze 288 zahájených staveb bytů v prvním čtvrtletí ve Zlínském kraji šlo ve 252 případech o novou výstavbu a ve 36 případech o změnu dokončených staveb. Nejvíce bytů se začalo stavět v nových rodinných domech, bylo jich 218, v bytových domech 33. V celém Česku se letos od ledna do března bytová výstavba v meziročním srovnání snížila o 12,2 procenta, zahájena byla stavba 9504 bytů. Pokles vykázalo osm krajů.

Ze 346 dokončených bytů ve Zlínském kraji bylo 313 novou výstavbou. Meziroční nárůst počtu dokončených bytů ve Zlínském kraji byl druhý nejvyšší mezi kraji, vyšší byl jen v Jihomoravském kraji, kde dokončených bytů za první čtvrtletí meziročně přibylo o 44,3 procenta. V deseti krajích dokončená výstavba bytů poklesla. V Česku se počet dokončených bytů meziročně snížil o 9,9 procenta na 8208.

Ve Zlínském kraji se byty staví například na několika místech v krajském městě, na sídlišti Jižní Svahy nebo na Kudlově. Staví se také v sousedních Otrokovicích. V Kroměříži město dokončuje přestavbu bývalého domu vojenské správy v Havlíčkově ulici na byty. V objektu bude 29 bytů, v přízemí bude sídlit městská policie. Nedaleko vzniká také bytový komplex, který staví soukromý investor.