Cime 2 kvartál 2024

Ve zlínské části Letná vznikly byty pro lidi s duševním onemocněním

Zlín (ČTK) - Pobytové zařízení Centra služeb a podpory Zlín, byty pro lidi s duševním onemocněním, zahájí provoz 1. července. ČTK to dnes sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Dva objekty spojené krčkem vznikly ve zlínské části Letná s typickými baťovskými domky, zařízení nabízí 11 malometrážních bytů.

Proti projektu dříve protestovala část místních. Upozorňovali zejména na nevhodnost objektu v husté zástavbě s památkově chráněnými domky. Zvolené místo ve svahu je podle nich nevhodné a projekt zbytečně prodražilo. Poukazovali také na to, že na Letné je již koncentrována řada sociálních služeb pro lidi s postižením a město do čtvrti mnoho let neinvestovalo.

Podle primátora Jiřího Korce (ANO) pobytové zařízení sociální rehabilitace pro osoby s duševním onemocněním ve Zlíně chybělo. "Díky pobytové formě sociální rehabilitace se mohou duševně nemocní lidé naučit zvládat nároky běžného společenského života a snižujeme tak riziko nejhorší varianty, že skončí v ulicích města mezi osobami bez domova. Z tohoto důvodu jsme vybudování zázemí pro tento typ sociální služby v našem městě podporovali," uvedl Korec.

Město není přímým poskytovatelem sociálních služeb, spolupracuje s Centrem služeb a podpory Zlín. Byty jsou v areálu centra, kde dlouhodobě funguje ambulantní a terénní forma sociální rehabilitace. "S prací s osobami s duševním onemocněním má Centrum služeb a podpory Zlín dlouhodobé zkušenosti. Díky otevření nového pobytového zařízení teď může nabídnout klientům komplexní služby sociální rehabilitace. Klienti s duševním onemocněním zde budou žít samostatně, avšak pod dohledem, což jim v budoucnu umožní žít samostatně, případně s potřebou pouze částečné pomoci. Tu jim pak v samostatném bydlení může poskytnout služba terénní sociální rehabilitace," uvedl náměstek primátora Vojtěch Volf (KDU-ČSL).

Kromě bytů je v objektu zázemí pro personál, technická místnost, prádelna i společenská místnost. Stavba začala v listopadu 2021, skončila letos v březnu. Náklady byly 34,8 milionu korun, evropské dotace činily 28,8 milionu korun.