Komatsu potřebuju bagr

Ve Zlíně začala přestavba frekventované křižovatky Březnické a Mostní ulice

Zlín (ČTK) – Nedaleko centra Zlína dnes začala přestavba frekventované křižovatky Březnické a Mostní ulice. Součástí prací je i oprava části Březnické ulice, která je jednou z hlavních výpadovek z města směrem na Uherské Hradiště. Práce si vyžádají omezení dopravy, které potrvá minimálně po celou letošní stavební sezonu. Náklady včetně DPH přesahují 153,4 milionu korun. Podílejí se na nich město a Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které je příspěvkovou organizaci hejtmanství.

Kvůli stavbě je ode dneška uzavřené parkoviště mezi obratištěm trolejbusů a Mostní ulici. Volná plocha slouží jako zázemí stavby. "Městská hromadná doprava nebude touto akcí nijak omezena, stejně tak chodci," uvedl Jaroslav Chudara ze zlínského magistrátu. Dnes ráno bylo parkoviště pod točnou vozidel městské hromadné dopravy, kde běžně parkují desítky vozidel, oplocené a prázdné. Pohybovalo se u něj pouze několik pracovníků a aut stavebních firem. V přilehlé ulici U Zimního stadionu omezovaly částečně průjezd výkopové práce.

Hlavní dopravní omezení, kterým bude změna provozu v Březnické ulici z obousměrného na jednosměrný, začne platit v závislosti na počasí a vyřízení potřebných povolení nejdříve od 13. března. První etapa stavby potrvá tři měsíce, stavbaři při ní například zrekonstruují jeden jízdní pruh Březnické ulice od budované křižovatky po sportovní halu. "Z toho důvodu bude v Březnické ulici povolen pouze jednosměrný průjezd vozidel ve směru z centra města k Majáku. V opačném směru budou motoristé používat objízdnou trasu přes Kudlov," uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý. Pro nákladní automobily povede objížďka přes Otrokovice. Postup dalších tří etap stavebních prací a rozsah souvisejících dopravních omezení investoři ještě neupřesnili.

Město Zlín stavba přijde téměř na 139,1 milionu korun. Kromě rekonstrukce křižovatky bude financovat napřímení Mostní ulice nebo úpravy ulice k hotelu Zlín. Nová světelně řízená křižovatka se posune na úroveň odbočky k hotelu. Počítá se také s opravou ulic, chodníků, změnou zastávek nebo rozšířením univerzitního parku.

Zlínský kraj prostřednictvím ŘSZK opraví 600 metrů dlouhý úsek Březnické ulice mezi křižovatkou s třídou Tomáše Bati a zimním stadionem. "Ulice Březnická získá mnohem kvalitnější povrch vozovky, s lepšími protismykovými vlastnostmi. To bude mít společně s přestavbou křižovatky s Mostní ulicí pozitivní dopad nejen na bezpečnost a plynulost dopravy v tomto místě, ale zároveň také na snížení hladiny hluku a úrovně emisí ze silničního provozu," uvedl náměstek hejtmana Radek Doležel (ANO). Náklady přesahují 14,3 milionu korun.