Cime 3 kvartal 2024

Ve Žďáru n. S. by letos měla začít velká přestavba čistírny vody

Žďár nad Sázavou 17. února (ČTK) - Ve Žďáru nad Sázavou by letos měla začít dotovaná přestavba čistírny odpadní vody s předpokládanými náklady do 300 milionů korun. Aby na ni město nemuselo přispívat ze svých peněz, chce ji předat svazku obcí, jehož je členem. Převod už schválilo městské zastupitelstvo, valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko ho projedná v březnu. Novinářům to dnes řekl Radek Zlesák, žďárský radní a místopředseda předsednictva svazku, který je i poslancem za ANO.

"Já předpokládám, že valná hromada s tím bude souhlasit, je to systémová změna pro celý svazek," řekl Zlesák. Vysvětlil, že o převod do společného infrastrukturního majetku svazku teď mohou požádat i jiná sídla, pokud jejich čistírna stejně jako ve Žďáru nad Sázavou slouží více obcím.

Na přestavbu žďárské čistírny má svazek od loňska slíbenou dotaci 148 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí. Pokud bude schválen převod majetku, svazek doplatí i zbývající díl peněz. Zlesák podotkl, že na obnovu této infrastruktury jde obecně 40 procent z ceny vybíraného stočného.

Svazek se teď chystá vybírat dodavatele na přestavbu žďárské čistírny. "Věřím, že se tento rok kopne do země," řekl Zlesák. Stavební práce budou prováděné dva roky.

Žďárská čistírna už kromě jednadvacetitisícového města čistí splašky z Polničky a části Hamrů, výhledově bude čistit odpadní vodu z celé obce Hamry a ze vsí Počítky a Vysoké. "Plánovaná kapacita je 39.400 ekvivalentních obyvatel, což umožní do budoucna rozvoj Žďáru, ale i přilehlých obcí," řekl Zlesák k chystaným stavebním úpravám.

Čistírna byla postavená v 60. letech minulého století, rekonstruovaná už byla ve druhé polovině 90. let. Teď už ale například nedokáže pojmout všechnu odpadní vodu při deštích. Po plánované modernizaci dokáže vyčistit víc vody, zvýší se také kvalita čištění splašků. Podle Zlesáka se díky tomu zlepší čistota až 17 kilometrů toku Sázavy.