Cime 2 kvartál 2024

Ve zbrojovce Uherský Brod se buduje druhé největší solární parkoviště v Česku

Zlín (ČTK) - Nové parkoviště pro auta zaměstnanců a návštěvníků České zbrojovky v Uherském Brodě bude zastřešovat fotovoltaická elektrárna, podle zástupců skupiny ČEZ půjde o druhé největší solární parkoviště v ČR. Veškerá elektřina z instalovaných 718 panelů bude spotřebována v areálu zbrojovky, která je součástí zbrojařské skupiny Colt CZ Group SE. Nově budované parkoviště s kapacitou 179 míst má být uvedeno do provozu do konce letošního roku, sdělil ČTK mluvčí skupiny mluvčí skupiny ČEZ pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj Vladislav Sobol.

Takzvaný carport bude mít výkon 474 kW a vyrobí pro společnost celkem 486 MWh elektrické energie, což odpovídá spotřebě přibližně 140 běžných domácností. "Nové parkoviště využijí zejména naši zaměstnanci a také přijíždějící hosté a obchodní partneři. Při jeho výstavbě jsme se rozhodli postupovat co nejvíce inovativním a zároveň k přírodě šetrným způsobem. Veškerou vyrobenou elektřinu spotřebujeme přímo v uherskobrodském závodě, díky čemuž zvýšíme naši energetickou soběstačnost a zároveň učiníme naši výrobu zase o stupínek ekologičtější, přesně v souladu s naší firemní politikou," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda správní rady České zbrojovky Jan Zajíc.

Carport zároveň chrání auta zaměstnanců a návštěvníků před rozmary počasí, v zimě před sněhem, v létě bude stínit před sluncem. Dodavatelem fotovoltaické elektrárny je společnost ČEZ ESCO. Největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště se nachází přímo u Jaderné elektrárny Dukovany. Zastřešení 322 parkovacích míst, které tvoří 2598 oboustranných fotovoltaických panelů, energetici dokončili v létě 2021 a jeho výroba je schopna podle zástupců skupiny ČEZ pokrýt celoroční spotřebu téměř tří stovek domácností.