Komatsu potřebu bagr

Ve Všerubech na Plzeňsku bude 9. června referendum o možné výstavbě 4 větrníků

Všeruby (Plzeňsko) (ČTK) - Ve Všerubech na Plzeňsku bude 9. června referendum o možné výstavbě větrných elektráren v katastru města a obcí, které pod něj spadají. Zájem postavit čtyři větrníky, každý o výkonu šest megawattů, má karlovarská meridian Nová Energie s.r.o., za níž stojí stejnojmenná německá firma. Podle svého webu už instalovala v Evropě 50 větrných turbín a více než 50 solárních elektráren s celkovým výkonem 210 MW. Referendum bude od 12:00 do 20:00, řekl ČTK Václav Červenka (BEZPP), starosta města s více než 1600 obyvateli.

Zastupitelé schválili konání referenda s otázkou, kterou navrhl jeho přípravný výbor: "Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo města v samostatné působnosti podniklo veškeré právní kroky směřující k zamezení výstavby větrných elektráren na území města Všeruby?" Plebiscit se bude konat na celém území města včetně spádových obcí Chrančovice, Chrástov, Kokořov, Klenovice, Popovice a Radimovice.

Investor nabídl Všerubům kompenzace 60 milionů Kč za 20 let provozu všech čtyř větrných elektráren, z toho čtyři miliony jako jednorázový příspěvek při spuštění a 2,8 milionu korun za každý rok provozu. "To je jejich nabídka, byla by to otázka dalších jednání," řekl Červenka. Podle něj teď obec zjišťuje zájem občanů a to, co by jí větrníky přinesly, nebo naopak. "V patnáctičlenném zastupitelstvu nejsme všichni pro, ani nejsme všichni proti," dodal. Investor má zatím jenom studii a čeká, jak dopadne referendum.

Z březnové ankety města, jíž se zúčastnilo jen 36 procent domácností, vyplynulo, že s případnou výstavbou větrných elektráren v katastru města nesouhlasí tři čtvrtiny občanů a "pro" byla necelá pětina. Podle starosty se ankety zúčastnili hlavně odpůrci stavby, většina lidí se nevyjádřila. "Ti, co jsou proti, jsou hodně slyšet, ale mluvím také se spoustou lidí, kteří jsou pro," uvedl.

Investor už měl prezentaci na zastupitelstvu, ale další představení pro místní občany bude během tří týdnů před referendem. Místní měli možnost se podívat do Německa na větrné elektrárny, kde hovořili se starosty obcí, v nichž stožáry stojí. "Řekli nám, že s nimi vůbec nemají problémy. Spodní stavba má v průměru pět metrů, příjezdová cesta je ze šotoliny a kolem toho zemědělci orají," řekl Červenka.

Životnost elektrárny je minimálně 20 let. "Poté ji zrepasují a budou pokračovat dál nebo stožár odvezou a říkají, že nepoznáme, že to tam někdy stálo. Na demontáž, odvoz a uvedení do původního stavu mají složenou kauci v bance," řekl starosta. Meridian chtěl původně postavit u Všerub sedm větrníků, což obec odmítla. Čtyři stožáry s průměrem rotoru 150 metrů by chtěl investor postavit asi jeden kilometr za zástavbou Všerub, Radimovic a Kunějovic. Meridian se na obec obrátil letos v lednu, podle informací ČTK oslovil také okolní Líšťany, Kunějovice a Nekmíř. Sever Plzeňska směrem na Úněšov a Bezvěrov nabízí podle větrných map velmi dobré podmínky pro větrné zdroje, což potvrdil i ČEZ, s nímž obec také jednala. Pokud by se lidové hlasování nevyslovilo proti stavbě, může obec jednat s dalšími možnými ínvestory.