Mercedes

Ve věznici v U. Hradišti skončily stavební průzkumy, chystá se její rekonstrukce

Uherské Hradiště 18. listopadu (ČTK) - V bývalé věznici v Uherském Hradišti skončily stavebněhistorický a stavebnětechnický průzkum. Majitel věznice, kterým je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), díky nim před plánovanou rekonstrukcí získal informace o aktuálním technickém stavu, dochovaných autentických prvcích a stavebním vývoji jednotlivých objektů, které se v areálu věznice nacházejí. ČTK to dnes sdělila mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

"S výsledky obou průzkumů ÚZSVM seznámil také Moravské zemské muzeum, v jehož spolupráci bude v části areálu bývalé věznice vybudováno důstojné Muzeum totality připomínající pohnutou historii tohoto místa. Průzkumy zároveň poslouží pro přípravu architektonické soutěže," uvedla Tesařová.

Úřad připravuje rekonstrukci věznice za 436 milionů korun. Začít by měla v roce 2025, obnovený areál plánuje ÚZSVM otevřít v roce 2028. Kromě muzea by v něm měly sídlit také okresní soud, státní zastupitelství a probační a mediační služba. Spolek Memoria usiluje spolu s uherskohradišťskou radnicí o to, aby se věznice stala Národním památníkem obětí totalitních režimů.

Stavebněhistorický průzkum podle Tesařové potvrdil předpoklad, že většina konstrukcí věznice pochází z období její výstavby v letech 1896 až 1897. "Do stejného období jsou pak datovány i některé dveře k celám, cihlová dlažba, mříže či zachovaný kovový čistič obuvi. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že až do roku 1948 nedošlo v areálu věznice k žádným větším stavebním zásahům. Až v roce 1953 byla vybudována kanalizace a změněna dispozice jednotlivých cel, společných prostor i venkovního dvora," uvedla Tesařová.

Věznice byla známá zejména krutými metodami vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech. Za druhé světové války ji využívalo gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů. Po válce se zde konaly lidové soudy a na nádvoří věznice veřejné popravy, za éry komunismu v ní byli vězněni lidé nepohodlní režimu. Věznice byla uzavřena v roce 1960, větší část areálu od té doby chátrá. "V tomto období došlo rovněž k největším ztrátám mobiliáře v interiéru," uvedla mluvčí.

Odborníci se zabývali také výmalbou věznice, součástí prací byl i záchranný archeologický výzkum. Dále zdokumentovali základní stavebně technický stav hlavní budovy, garáží a obvodové zdi. "Souběžně s tímto průzkumem probíhaly i další speciální diagnostické průzkumy, jako například mykologický, geologický, hydrogeologický či radonový," doplnila Tesařová.

Příští rok by měla vzniknout inovativní expozice pojmenovaná Za zdí, která připomene historii věznice. Prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu se lidé přenesou do světa rozšířené reality, která nabídne například průvodce v podobě 3D hologramu, ale i možnost virtuálního vstupu do cely nebo interaktivního výslechu. Na jejím vzniku spolupracují nezisková organizace Historia Futurae a spolek Memoria.