husqvarna

Ve Veselí nad Moravou se rozšíří přístav Baťova kanálu z 35 na 81 míst pro lodě

Veselí nad Moravou (Hodonínsko) 4. srpna (ČTK) - Přístav na Baťově kanále ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku se rozšíří ze 35 míst pro lodě na 81 míst. Rozšíření přístavu je součástí projektu na vybudování plavebního okruhu Veselí-Vnorovy s celkovými náklady 519 milionů korun. ČTK to sdělil zástupce ředitele Ředitelství vodních cest ČR Jan Bukovský. Práce by měly být hotové v roce 2027. Podle starosty Veselí Petra Koláře (TOP 09) by se Veselí mělo po rozšíření stát největším turistickým přístavem. Loni skončily ve Veselí práce, které rozšířily počet stání pro lodě z 11 na 35.

Nová místa vzniknou na jižní straně současného přístavu, kde je dnes travnatý břeh. "Vzniknou mola obdobného charakteru, jako jsou dnes na břehu severním. Kapacita přístavu se tak zdvojnásobí," poznamenal Bukovský.

Plavební okruh Veselí-Vnorovy představuje vytvoření paralelní vodní cesty mezi obcí Vnorovy a Veselím k současnému plavebnímu kanálu, aby bylo možné plout i po vedlejší řece Moravě. "Vznikne plavební okruh délky devět kilometrů z Veselí do Vnorov a do Veselí. Kromě již splavné řeky ji bude tvořit propojení krátkým plavebním kanálem ve Veselí. Výškový rozdíl překoná nové lodní zdvihadlo," uvedl Bukovský.

Podle něj je cílem zvýšení návštěvnosti Baťova kanálu zejména na území Jihomoravského kraje s maximálním přínosem pro město. "I po rozšíření dosavadního přístavu na 35 míst je jeho kapacita zcela naplněna. Přístav je nejvytíženějším na Baťově kanále, a proto při vytvoření nových příležitostí pro plavbu plavebním okruhem je nezbytné ruku v ruce zajistit dostatek míst pro stání lodí jak návštěvníků, tak domovských lodí, které budou z přístavu vyplouvat," dodal Bukovský.

Stavba by měla být připravena v roce 2025 a zprovoznění by se měla dočkat v roce 2027. "Pro město je to obrovská příležitost pro cestovní ruch. Chceme, aby to nebylo jen průjezdní místo, ale aby tady návštěvníci zůstávali několik nocí," řekl starosta. Připomněl, že u Baťova kanálu asi za 300 milionů korun vzniká vinařství, které nabídne kromě i ubytování, konferenční sály, restauraci nebo možnost pořádání svateb.