Cime 2 kvartál 2024

Ve třetím čtvrtletí se v ČR dokončilo meziročně třikrát více kancelářské plochy

Praha (ČTK) - Ve třetím čtvrtletí se v Česku dokončilo téměř 60.400 metrů čtverečních kancelářské plochy, meziročně trojnásobně více. Dokončeno bylo šest budov, všechny v Praze. Ani v tomto čtvrtletí se ale v nejvíce poptávaném hlavním městě nezačala stavět nová kancelář. O 34 procent zároveň meziročně klesla poptávka po pronájmech administrativních prostorů a mezičtvrtletně o 0,4 procenta stoupla jejich neobsazenost. Ceny nájemného mezičtvrtletně stagnovaly. Informovalo o tom v tiskové zprávě Prague Research Forum (PRF), které sbírá data od společností CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, iO Partners, Knight Frank a Savills.

"Ani třetí čtvrtletí roku 2023 nepřineslo příliš optimistické zprávy pro výstavbu nových administrativních budov v hlavním městě České republiky. Situace se zdá být stále více nepříznivá. Nedostatek dostupných ploch začíná budit obavy a vykazuje tendenci se stupňovat," řekl vedoucí týmu pronájmů kancelářských prostor ve společnosti Savills Pavel Novák.

Z vyjádření odborníků, které nedávno oslovila ČTK, vyplývá, že za zastavením výstavby kancelářských ploch v České republice jsou vysoké stavební náklady, složité povolovací procesy a s tím související nejistota investorů ohledně potenciálního výnosu. Po pandemii covidu-19 sice poptávka po kancelářích roste a jejich neobsazenost se snižuje, investoři ale raději čekají, až se realitní trh ustálí a sníží se úrokové sazby i inflace, uvedli experti.

Celková rozloha moderních kancelářských ploch v Praze vzrostla na konci třetího čtvrtletí na 3,9 milionu metrů čtverečních. Dostavěly se dvě samostatné kancelářské budovy v rámci projektu Nová Waltrovka v Praze 5 o dohromady 27.200 metrech čtverečních, Masaryčka v Praze 1 o 22.100 metrech čtverečních, Block Karlín v Praze 8 o 8200 metrech čtverečních a dále také například projekty jako rekonstrukce budovy Paláce Schiller v Praze 1 a výstavba budovy Loko Libeň v Praze 9.

Ve třetím čtvrtletí byla zahájena rekonstrukce budovy VN 62 na pražském Václavském náměstí o 1200 metrech čtverečních, ale výstavba nových administrativních prostor na území Prahy nezačala. Je tomu tak už déle než 15 měsíců. Do konce roku 2023 PRF očekává dokončení rekonstrukce pouze jednoho kancelářského projektu o celkové ploše 6400 metrů čtverečních.

"Pokud nedojde ke zásadní změně situace na poslední chvíli, lze očekávat, že v tomto roce nenabídne pražský realitní trh žádné nové kancelářské prostory. Toto očekávání může vyvolat výrazný přetlak poptávky, což zase povede k narůstajícím cenám nájmu a konkurenci mezi nájemci," uvedl Novák. Zároveň dodal, že by tak v roce 2025 nemusela být v České republice dokončena jediná kancelář.

Nejvyšší dosahované nájemné za kanceláře nejvyšší kvality v centru města, takzvaný prime, ve třetím čtvrtletí stagnovalo okolo 27 eur (666 Kč) za metr čtvereční. V širším centru nejvyšší dosahované nájemné mírně zvýšilo na 17,75 až 18,50 eura (440 až 467 Kč) za metr čtvereční a v okrajových částech města zůstává i nadále na hodnotách 15 až 16 eur (370 až 395 Kč).

Největší transakcí třetího čtvrtletí 2023 bylo opětovné projednání stávající smlouvy a zároveň expanze společnosti Unilabs Diagnostics v budově Hadovka Office Park v Praze 6 o 4500 metrech čtverečních. Následovalo znovuprojednání nájemní smlouvy a expanze společnosti Škoda Transportation v budově Coral Office Park D v Praze 5 a nový pronájem společnosti Zenwork v budově Palác Ara v Praze 1.