Komatsu potřebu bagr

Ve Světlé n. S. opraví Správa železnic památkově chráněnou výpravní budovu

Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) 29. července (ČTK) - Ve Světlé nad Sázavou se Správa železnic chystá s pomocí evropské dotace opravit památkově chráněnou výpravní budovu. Na práce s předpokládanou hodnotou skoro 50 milionů korun začíná vybírat zhotovitele. Rekonstrukce by měla začít na podzim, sdělila ČTK mluvčí správy Radka Pistoriusová. Podle webu Správy železnic mohou firmy podávat cenové nabídky do 19. srpna.

"Práce by měly začít letos na podzim a budou trvat 14 měsíců," uvedla mluvčí. Budova ze 70. let 19. století bude kompletně obnovená, včetně fasády, oken, dveří a střechy. Stavbaři odstraní nevhodné novodobé části. Budou pracovat také v interiéru, kde kromě oprav podlah a omítek vymění staticky poškozené části stropních konstrukcí a všechny rozvody.

Šestitisícová Světlá nad Sázavou je na rychlíkové trati 230 mezi Kolínem a Havlíčkovým Brodem. Vede tam také regionální železnice 212 procházející údolím Sázavy ze středočeských Čerčan, známá jako Posázavský pacifik.

Výpravní budova ve Světlé nad Sázavou je památkově chráněná od roku 2011. Podle údajů v památkovém katalogu je zachovaným a kvalitním příkladem architektury pozdního historismu. Starší část budovy je z 19. století, dostavěná byla počátkem 20. století při rozšiřování dopravní cesty.

Stanice byla podle katalogu součástí někdejší Severozápadní rakouské dráhy. Autorem typových projektů nádražních budov na této trati byl významný architekt Karel Schlimp, který je s největší pravděpodobností také autorem architektonického návrhu světelského nádraží.