Cime 2 kvartál 2024

Ve středočeských památkách letos pokračovaly opravy

Karlštejn (Berounsko)/Konopiště (Benešovsko) 23. října (ČTK) - Ve středočeských památkách letos pokračovaly opravy. Například na zámku Konopiště na Benešovsku dělníci obnovovali střechy věží, na hradu Karlštejn na Berounsku zase pracovali na rozsáhlé rekonstrukci, díky níž vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Obě akce by měly být hotové do konce příštího roku, řekl ČTK Tomáš Pospíšil z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Obnova střech věží zámku a dalších vybraných střech v areálu konopišťského zámku začala opravou střechy Velké věže v roce 2016. Součástí komplexní rekonstrukce je kontrola stavu krytiny, respektive její nahrazení replikou a také revize krovových konstrukcí. Cílem je podle Pospíšila zastavit případnou degradaci způsobenou biotickými škůdci či houbami.

Práce na Karlštejně za 150 milionů korun začaly loni, památka je během oprav přístupná. Zkrácená sezona kvůli covidu-19 napomohla k přesunu některých hlučných a prašných stavebních prací, při nichž dělníci nemuseli brát ohled na pohodlí návštěvníků a mohli postupovat rychleji.

Památky se druhým rokem potýkaly s poklesem návštěvnosti i výnosů. Hlavní sezona letos začala až v červnu, běžně to bývá v dubnu. Například Konopiště k letošnímu říjnu navštívilo 48.000 lidí, meziročně o 28 procent méně. Na Karlštejn zamířilo 93.000 návštěvníků, což bylo o 23 procent méně než ve stejném období loňského roku.

Letošní sezona na středočeských památkách postrádala na rozdíl od jiných let zahraniční turisty a částečně i organizované zájezdy. Pandemie přinesla také změny cestovatelských preferencí. Pokles zájmu o interiérové prohlídky s průvodcem byl podle Pospíšila zaznamenán také u českých rodin nebo seniorů. Tyto skupiny dávaly přednost volným prohlídkám exteriérů, například hradních zřícenin či zámeckých parků.