husqvarna

Ve Slaném začala oprava unikátního akvaduktu,pokračují úpravy Kumpánovy zahrady

Slaný (Kladensko) (ČTK) - Ve Slaném na Kladensku začala oprava unikátního akvaduktu, po opravě má být jediný funkční svého druhu v ČR. Pokračují i další úpravy prvorepublikového parku - Kumpánovy zahrady, v níž akvadukt stojí. Do konce října bude hotové nové oplocení, zeď, přilehlý chodník a také sportovní a dětské hřiště, řekl na dnešní tiskové konferenci starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Na příští rok si vedení města nechává zpracovat odhad nákladů na vybudování adventure minigolfu, který by byl v části oddělené potokem. Součástí projektu by byla i stavba lávek v historickém duchu, doplnil.

Oprava památkově chráněné historické opukové zdi si vyžádala její kompletní rozebrání a opětovné složení. Nový je i chodník. Náklady dosáhly přibližně deset milionů korun, nová hřiště pro sport i malé děti stála asi čtyři miliony korun, uvedl starosta.

Za opravu akvaduktu město zaplatí minimálně 1,5 milionu korun, podle starosty ale není vyloučeno, že to bude více. "V tuto chvíli tam probíhá statické posouzení toho, jak moc budeme využívat stávající konstrukci," řekl Hrabánek. Staveniště už bylo předáno, na provedení prací budou dohlížet památkáři. Voda z akvaduktu by měla po dokončení rekonstrukce cirkulovat mezi stavbou a jezírkem, které také čeká obnova.

Zahrada vznikla v roce 1939 podle návrhu zahradního architekta Josefa Kumpána (1885 až 1961). Pět let je Kumpánova zahrada s přilehlým zámečkem kulturní památkou. První část rekonstrukce parku získala ocenění Památka roku 2022. O opravě a využití zámečku není rozhodnuto, náklady vedení města odhaduje zhruba na 70 milionů korun. Mezi uvažovanými způsoby využití v minulosti vedení radnice zvažovalo například mateřskou školu, pečovatelskou službu nebo ordinaci dětského lékaře.