Cime 2 kvartál 2024

Ve škole v Praze 9 vzniknou dvě IQ budovy, stát budou 390 milionů Kč

Praha (ČTK) - Místo dvou objektů na Střední odborné škole Jarov (SOŠJ) v Praze 9 vzniknou dvě takzvané IQ budovy, tedy budovy s inteligentními systémy řízení s téměř nulovou spotřebou. Přestavba by měla být hotová koncem letošního roku. SOŠJ to uvedla v tiskové zprávě. Rekonstrukce bude podle mediální konzultantky SOŠJ Petry Ďurčíkové stát zhruba 390 milionů korun, spolufinancována je z operačního programu Praha - pól růstu ČR.

"Obě budovy budou vybaveny těmi nejmodernějšími technologiemi, které momentálně existují," uvedl ředitel SOŠJ Miloslav Janeček. Chybět podle něj nebudou například tepelná čerpadla, fotovoltaické elektrárny, bateriová úložiště, záchyt dešťové vody a její následné využití pro zalévání, vzduchotechnika s rekuperací, automatické svícení a zhasínání uvnitř objektu v závislosti na venkovním světle nebo automatické zastiňování venkovními žaluziemi. "Na odpovídající úrovni bude i vnitřní vybavení nejmodernější školní výukovou technikou," dodal Janeček.

První šestipodlažní budova, kde budou školní učebny, by měla být dokončena koncem letošního roku, práce začaly loni v dubnu. Bude zásobovat elektrickou energií i ostatní stavby v areálu školy. "O zdroj elektrické energie se bude starat fotovoltaická elektrárna, která bude napájet provoz celé budovy a nevyužitou energii bude ukládat do bateriového úložiště," řekl Janeček. Přetoky energie budou tak podle něj spotřebovány v dalších prostorách školního areálu. Náklady na rekonstrukci budovy vyjdou zhruba na 330 milionů korun. Druhý rekonstruovaný objekt bude sloužit žákům floristiky, a to od začátku školního roku. Stát bude zhruba 60 milionů korun.

Na dokončovacích pracích se podle Janečka budou moci podílet i žáci. Čeká je například výroba některého venkovního nábytku nebo vytvoření takzvané zelené střechy.