Mercedes

Ve Frýdlantu začaly práce na obnově autokempu, zavřený je od povodní v roce 2010

Frýdlant (Liberecko) (ČTK) - Ve Frýdlantu na Liberecku začaly práce na obnově autokempu. Areál u řeky Smědé v lokalitě takzvaného Podzámčí je od bleskových povodní v roce 2010 mimo provoz, výjimkou je několik větších akcí v roce. Práce jsou rozdělené do několika etap, ta první přijde včetně DPH na 27,5 milionu korun. O zakázku se ucházelo šest firem, zvítězila místní společnost Silkom. První návštěvníky ubytuje kemp v příští turistické sezoně, řekla dnes ČTK mluvčí města Martina Petrášková.

V první etapě se dočká opravy vše, co je potřebné k ubytování turistů, v těch dalších se počítá kromě jiného i s výstavbou přírodního biotopu pro koupání. "Opravy a rozšíření se teď dočká sociální zázemí, vybudovány budou inženýrské sítě tak, aby fungovaly vodovodní a elektrické přípojky. Obnovou projdou cesty v kempu, které budou buď s mlatovým povrchem, nebo ze žulových odseků s obrubou ze žulových kostek," popsala rozsah prací vedoucí investičního oddělení města Dana Kiliánová.

V první etapě vybuduje firma jednotlivá místa pro stanování a také novou recepci s denní místností pro zaměstnance, toaletou, bistrem a barem s krytým posezením. "Chybět nebude připojení k internetu," řekla vedoucí investičního oddělení. Obnovy se dočká také historický zahradní altán. "Z glorietu zmizí vestavba kiosku a obnovena bude jeho původní klenutá konstrukce s freskami, podepřená antickými sloupy," dodala Kiliánová. Příští sezonu bude kemp sloužit pro ubytování ve stanech a karavanech, s výstavbou chatek se počítá až v dalších etapách.

Opravena zatím nebude zeď kolem kempu, která je v ochranném pásmu hradu a zámku Frýdlant. "Její obnova je velmi finančně náročná. Potřebných několik milionů korun teď na tuto akci nemáme," doplnil starosta Dan Ramzer (ODS). Aby zeď neohrožovala provoz autokempu nebo bezpečí ubytovaných, bude před ni předsazeno provizorní oplocení. "Jen některé části, především pohledové na západní a východní straně, budou opraveny," dodal starosta.

Frýdlantsko bylo oblastí, kterou bleskové povodně v srpnu 2010 v Libereckém kraji postihly nejvíc. Velká voda tehdy zasáhla polovinu území kraje, vyžádala si pět lidských životů, z toho tři na Frýdlantsku a dva na Českolipsku. Po povodni zůstaly v kraji škody za 8,2 miliardy korun. K nejvíce zničeným městům patřil právě Frýdlant, kde na náměstí vystoupala voda do výšky půldruhého metru. Celkově tam škody překročily miliardu korun. Většina už byla dávno opravena, autokemp ale zatím na obnovu čekal.