Cime 2 kvartál 2024

Ve FN Brno by koncem roku mohla začít stavba porodnice za dvě miliardy

Brno (ČTK) - Ve Fakultní nemocnici Brno by koncem roku mohla začít stavba porodnice za dvě miliardy, která sloučí dvě pracoviště vzdálená od sebe sedm kilometrů. Novinářům to dnes řekli zástupci nemocnice. S 6000 porody ročně je největší porodnicí v ČR. V areálu dnes zároveň začala rekonstrukce stravovacího provozu za 165 milionů. Část starého čeká demolice, aby na jeho místě vznikla právě porodnice. Kromě toho je v plánu i nová lékárna za 380 milionů.

Začátek stavby porodnice v areálu v Bohunicích závisí na tom, kdy tam začne stavba nového Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie, které se do prostor přestěhuje z centra města. Na něj naváže stavba porodnice. Vedoucí oddělení strategických investic FN Brno Michal Koryčánek předpokládá, že by se porodnice mohla začít stavět do konce letošního roku. "U projektu je podaná žádost o společné územní a stavební řízení," uvedl Koryčánek.

Ředitel nemocnice Ivo Rovný uvedl, že mezi transplantačním centrem a novou porodnicí je velká provázanost. Zatímco centrum, které je stejně jako nemocnice zřizované státem, má být hotové v roce 2025 a dostat dotaci z Evropské unie, u porodnice se počítá s dokončením v roce 2026 a náklady si rozdělí ze 70 procent stát a z 30 procent nemocnice.

Rovný s ohledem na dřívější nárůst cen stavebních materiálů předpokládal, že by se náklady mohly až o třetinu zvýšit. "To jsme čekali i u stravovacího provozu, a nakonec se to nestalo. Navýšení u porodnice by nakonec nemělo být tak vysoké, konečná částka ale bude až podle projektu," řekl Rovný. Případné navýšení by pak řešil se státem.

O nové porodnici se mluví dlouhá léta. Část porodů personál provádí v Bohunicích a druhou část na Obilním trhu v centru města, který je vzdálený asi sedm kilometrů od Bohunic. Budova na Obilním trhu je ale zastaralá. Nová porodnice by měla přinést úsporu finanční, ale také časovou pro personál, který musí mezi dvěma pracovišti přejíždět.

Ještě před stavbou porodnice by měl být hotový nový stravovací provoz, protože část starého musí nové porodnici ustoupit. Stravovací provoz denně připravuje kolem 4500 jídel, z toho 3000 pro zaměstnance a 1500 pro pacienty. Nový provoz by měl mít modernější technologie a možnost navýšení až o 1000 obědů.

Kromě demolice části stravovacího provozu čeká bourání i sklady lékárny. V místě vyroste nová lékárna za 380 milionů korun. Hotová by měla být v roce 2025.

Fakultní nemocnice Brno s více než 2000 lůžky patří k největším zdravotnickým zařízením v republice, má skoro 6000 zaměstnanců.